خشک-و-قهوه-ای-شدن-برگ-گیاهان

خشک و قهوه ای شدن برگ گیاهان ناشی از بیماری قارچ خاکستری است. همانطور که از نام آن پیداست این بیماری منشا قارچی دارد. این بیماری اگر شدید شود میتواند گیاه را از بین ببرد. بخصوص اگر شرایط برای رشد پاتوژن ایده آل باشد.

بیشتر بخوانید:بیماری سفیدک در گیاهان آپارتمانی


علت خشک و قهوه ای شدن برگ گیاهان

علت-قهوه-ای-شدن-برگ-گیاهان

علت-قهوه-ای-شدن-برگ-گیاهان

قارچی با نام Botrytis cinerea مسئول خشک و قهوه ای شدن برگ گیاهان میباشد. این قارچ میتواند بر بقایایی از گیاه که بر خاک گلدان سقوط کرده نیز زنده بماند.

هاگ های قارچ خاکستری که روی بقایایی بجایی مانده از گیاه موجودند، و زمانی که محل مورد بحث خشک شود، هاگها در هوا رها میگردند. بدین ترتیب بقیه قسمتهای گیاه و حتی گیاهان آپارتمانی نزدیک به گیاه بیمار نیز دچار این بیماری میگردند. علاوه بر این، هاگهای تولیدی میتوانند از طریق آبیاری نیز به شاخ و برگهای سالم خود را برسانند.

بیشتر بخوانید:بیماری کپک سیاه در گیاهان آپارتمانی

بیماری قارچ خاکستری بلای جان گیاهان گل ده

قارچ خاکستری بلای جان گیاهانیست که گل تولید میکنند. این نوع قارچ نیاز به مکان مناسبی برای لانه گزینی و رشد دارد. چه محیطی بهتر از گل گیاه که مرطوبتر و هوای آن بسته تر از بقیه قسمتهای گیاه است.

بیشتر بخوانید:بیماری زغالک گیاهان

علائم بیماری قارچ قهوه ای

خشک و قهوه ای شدن برگ گیاهان بیشتر هنگام جوانه زدن گلها تاثیرگذار میباشد. این نوع قارچ بدترین نوع بیماریست که میتواند گیاهان گل ده شما را تهدید کند.

این بیماری میتواند موجب ازبین رفتن گیاهتان پیش از گلدهی شود. بنابراین هرکاری باید بکنید تا گلهای آپارتمانیتان دچار این قارچ نشوند. گیاهانی مانند گل لاله که از پیاز رشد میکنند از همه بیشتر در مقابل بیماری بوتریتیس بلایت آسیب پذیرند. این قارچ میتواند از لانه در گلبرگهای گل لاله به پیاز آن برسد و گیاه را کاملا خشک کند.

از آثار این بیماری در گیاهان آپارتمانی میتوان به موارد زیر نام برد.

  • الگو خشکی خاکستری رنگ روی برگها
  • اثرات شانکر روی ساقه

درصورت مشاهده علائم بالا سریعا به خاک یا بقایای از گیاه، روی خاک گلدان دقت کنید. زیرا این قارچ بصورت یک قالب ضخیم مایل به خاکستری خود را روی سطح خاک نشان میدهد.

بیشتر بخوانید:بیماریهای گیاهان آپارتمانی

درمان خشک و قهوه ای شدن برگ گیاهان

اگر علائم بالا را در گیاهتان مشاهده کردید موارد زیر را رعایت کنید تا بتوانید گیاهتان را درمان کنید. در نظر داشته باشید که در بدترین شرایط حتی اگر نتوانید از خشک و قهوه ای شدن اطراف برگ گیاهان پیشگیری یا آن را درمان کنید، حداقل این اقدامات جلوی پخش شدن و سرایت قارچ به دیگر گیاهانتان را میگیرد.

  • تمامی بخشهای آلوده را هرس یا از گیاه جدا کنید. حتی اگر اثرات بیماری را روی ساقه مشاهده کردید، اقدام به جدا کردن قسمتهای آلوده کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که به قسمتهای سالم برسید. توجه کنید که برای هرس کردن یا جدا کردن قسمتهای آلوده از ابزارهای ضدعفونی شده و استریل استفاده کنید. بعد از طی کردن مراحل نیز مجددا ابزار را حتما استریل کرده سپس برای هرس کردن مابقی گیاهان، استفاده کنید.
  • رطوبت اطراف گیاه را کاهش دهید.
  • هوای اطراف گیاهتان را تهویه کنید. سعی کنید مدام در معرض هوای تازه باشد.
  • آبیاری در ساعات اول روز که از خواب بیدار شدیدی انجام دهید.
  • در مواردی که بیماری خیلی شدید است، اقدام به استفاده از ضدقارچهای موجود در بازار کنید.
  • کود کاپ گارد حاوی پتاسیم فسفیت و مس است که ضد قارچ بسیار قوی بوده و موجب تقویت سریع گیاهتان میگردد.

هرگونه سوال خود را میتوانید از کارشناسان ما از طریق پلهای ارتباطی تعبیه شده بپرسید.

بیشتر بخوانید:بیماری پوسیدگی ریشه گیاهان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.