بهترین-کود-برای-سیب-زمینی

بهترین کود برای سیب زمینی بر اساس فصول رشد آن تغییر میکند و نوع آن ثابت نیست. شاید گاهی به ظاهر و فرآوانی این محصول در بازار نگاه کنید و فکر کنید که پرورش آن ساده است که این همه در بازار وجود دارد، اما حقیقت دقیقا مخالف این تفکر است. سیب زمینی گیاه حساسیست و عموما کشاورزان کار کشته به سمت پرورش این محصول رو می آورند.

موارد مورد نیاز رشد سیب زمینی:

  1. دمای بین 10 تا 21 درجه سانتی گراد
  2. نور کامل خورشید
  3. خاک زهکشی شده خوب که ذرات آن چسبیده بهم نباشد (خاک کوبیده نشده باشد)

یکی دیگر از اصلی ترین مواردی که در رشد سیب زمینی تاثیر شایانی دارد، کود دهی سیب زمینیست. از آنجا که این محصول بصورت طبیعی نیاز مبرمی به مواد مغذی دارد، کود دهی آن روی رشد تاثیر بسیاری دارد.

کود دهی سیب زمینی در هر چرخه رشد بین 4 تا 5 مرتبه انجام میگردد. در هر مرحله از کود دهی نیز، نوع کود مصرفی ممکن است تغییر کند.

بیشتر بخوانید:تاثیر گوگرد مایع بر سیب زمینی


موارد مورد نیاز رشد سیب زمینی

کاشت سیب زمینی بر خلاف ظاهر آن کار اصلا آسانی نیست چون نیاز به رسیدگیهای خاص خوداست. عموما کسانی که در زمینه کاشت و پرورش این گیاه فعال هستند، کشاورزان با تجربه و ماهریند و سعی میکنند که بهترین کود را برای سیب زمینی انتخاب کنند.

موارد مورد نیاز رشد سیب زمینی:

  1. 1. دمای بین 10 تا 21 درجه سانتی گراد
  2. 2. نور کامل خورشید
  3. 3. خاک زهکشی شده خوب که ذرات آن چسبیده بهم نباشد (خاک کوبیده نشده باشد)

یکی دیگر از اصلی ترین مواردی که در رشد سیب زمینی تاثیر شایانی دارد، کود دهی سیب زمینیست. از آنجا که این محصول بصورت طبیعی نیاز مبرمی به مواد مغذی دارد، کود دهی آن روی رشد تاثیر بسیاری دارد.

کود دهی سیب زمینی در هر چرخه رشد بین 4 تا 5 مرتبه انجام میگردد. در هر مرحله از کود دهی نیز، نوع کود مصرفی ممکن است تغییر کند.

بیشتر بخوانید:زرد شدن برگ سیب زمینی


تنوع کودها برای سیب زمینی

با وجود تنوع و تولید کنندگان بسیاری که در بازار کود وجود دارد، انتخاب بهترین کود برای سیب زمینی اصلا کار آسانی نیست. در ادامه مواردی که باید در هنگام خرید به آنها توجه کنید را بشما توضیح میدهیم. بدین ترتیب بهترین کودها را بر اساس بازدهی و ارزش خرید نسبت به قیمت به شما معرفی میکنیم.

نکات مهم در هنگام خرید بهترین کود برای سیب زمینی

نکات-مهم-در-هنگام-خرید-بهترین-کود-برای-سیب-زمینی

نکات-مهم-در-هنگام-خرید-بهترین-کود-برای-سیب-زمینی

در حالی که به راحتی می توان فرض کرد که همه کودهای گیاهی عملکرد مشابهی دارند، اما در اصل حقیقت طور دیگریست. تعدادی از عوامل بر عملکرد آنها تأثیر می گذارد. چند مورد از مهم ترین ویژگی هایی است که باید در انتخاب بهترین کود سیب زمینی برای حیاط یا مزرعه خود در نظر بگیرید را در ادامه می آوریم.

کود گرانوله برای سیب زمینی بهتر است یا کود مایع

وقتی نوبت به انتخاب کود میرسد، کشاورزان با دو مسئله عمده روبرو میگردد. کودهای گرانول به صورت گلوله یا پودر درشت تولید می شوند و مواد مغذی را در طول زمان آزاد می کنند که برای اطمینان از تعادل مناسب تغذیه در طول چرخه زندگی گیاه ایده آل است.

کودهای مایع به سرعت عمل می کنند و بلافاصله توسط گیاهان باغ شما جذب می شوند.

حال اگر بخواهیم به این سوال که کود گرانوله برای سیب زمینی بهتر است یا کود مایع پاسخ دهیم، باید بگوییم که این به وضعیت زمین شما بستگی دارد.

برای سیب زمینی کودهای آلی بهتر است یا ارگانیک

کشاورزان همچنین باید تصمیم بگیرند که آیا می خواهند از کودهای ارگانیک یا  شیمیایی استفاده کنند یا ترکیبی از این دو. کودهای ارگانیک فاقد مواد شیمیایی هستند و از مواد کاملا طبیعی ساخته می شوند. یکی از بزرگترین مزایای کودهای ارگانیک این است که به مرور زمان به ساختار خاک را اصلاح میکنند. با این حال، اکثر محصولات موجود در بازار از مواد شیمیایی قدرتمندی استفاده می‌کنند.

محصولات رویش پارس از مواد ارگانیک تهیه شده اند که هیچ آسیبی به سیب زمینی نمیرساند. فرمول بندی آن بصورتیست که سریعترین و بیشترین بازدهی را پس از استفاده به شما ارائه میکند.

مواد مغذی مورد نیاز سیب زمینی

مواد-مغذی-مورد-نیاز-سیب-زمینی

مواد-مغذی-مورد-نیاز-سیب-زمینی

نیتروژن: این عنصر رشد ساقه و برگ را در گیاهان تحریک می کند، اگرچه نیتروژن اضافی می تواند بر رشد آن تأثیر منفی بگذارد.

فسفر: این عنصر موجب بازده بیشتر سیب زمینی و بزرگتر شدن آن میگردد.

پتاسیم: پتاسیم موجب افزایش مقاومت سیب زمینی در برابر بیماری ها میگردد. برای مثال از بیماری نقاط سیاه رنگ سیب زمینی جلوگیری میکند. همچنان باعث افزایش رشد غده سیب زمینی میگردد.

منیزیم: اگر خاک حالت شنی دارد و pH آن در محدوده اسیدی است میتوانید با استفاده از کودهای منیزیم دار رشد زیب زمینی را بیشتر کنید.

منگنز: عنصر منگنز نیز میتواند شرایط رشد را در خاک های اسیدی بهبود ببخشد.

برم: عنصر برم در سیب زمینی روی سطح بیرونی آن تاثیر مثبتی دارد. استفاده از برم موجب افزایش جذب کلسیم بهبود شرایط پوستی و خارجی غده میگردد.

کود NPK رویش پارس، بهترین کود برای افزایش رشد سیب زمینی

رشد سیب زمینی بین 3 تا 4 ماه بطول می انجامد. در طول دوره رشد باید از عناصر متنوعی برای رشد سیب زمینی استفاده کنید. برای مثال در ابتدای فصل رشد بهترین کود NPK 20 20 20 رویش پارس است. به مراتبی که سیب زمینی به ماه های آخر رشد خود نزدیک میشود از کود NPK که درصد فسفر و پتاسیم بیشتری دارد استفاده کنید

از چه کودهایی برای سیب زمینی استفاده نکنید

از کودهایی که حاوی علف کش هستند اجتناب کنید، زیرا ممکن است گیاهان سیب زمینی در حال رشد شما را نیز از بین ببرد.

pH مناسب رشد سیب زمینی

سطح pH ایده آل خاک برای رشد سیب زمینی کمی اسیدی و بین 4.8 تا 6.5 است. مهم است که سطح pH خاک خود را قبل از کاشت آزمایش کنید تا مشخص شود که آیا برای افزایش یا کاهش سطح pH به کود نیاز است یا خیر. اگر PH بیش از حد بالا است، قبل از کاشت، از گوگرد مایع استفاده کنید تا بلافاصله pH خاک را در ناحیه مناسب کشت تنظیم کند. در طول فصل رشد، کود حاوی منگنز را انتخاب کنید که سطح pH را پایین نگه می دارد.

بیشتر بخوانید:علائم کمبود منگنز در گیاهان

میزان کود دهی سیب زمینی

مقدار کودی که کشاورزان باید مصرف کنند بستگی به وسعت باغ و کیفیت خاک آنها دارد. پیش از خرید کود ابتدا آزمایش خاک را انجام دهید تا جزئیات کمبود عناصر خاک زراعی را بدست آورید. ازین طریق میتوانید در هزینه های خود صرفه جویی کرده و بهترین کود برای سیب زمینی را انتخاب کنید.

در این زمینه هرگونه سوال خود را میتوانید از متخصصان ما در رویش پارس بپرسید. ما در شبانه روز هفته 24 ساعت پاسخ گوی شما هستیم.

قیمت بهترین کود برای سیب زمینی

همانگونه که میدانید قیمت ها بصورت روزانه در حال تغییر و نوسان است. بنابراین براحتی از طریق تماس با بخش فروش رویش پارس میتوانید از قیمت محصولات مطلع شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.