5-روش-انبار-کردن-و-افزایش-طول-عمر-سیب-زمینی

چه در حال پرورش سیب زمینی باشید و چه آن را خریداری کرده و در خانه نگهداری میکنید، مقاله 5 روش انبار کردن و افزایش طول عمر سیب زمینی برایتان بسیار کاربردی خواهد بود. برخلاف انواع دیگر سبزیجات سیب زمینی را می توانید تا چندین ماه در انبار نگهداری کنید.

اگر در حیطه پرورش و کاشت سیب زمینی فعال هستید، قطعا به ارزش افزایش طول عمر این محصول پی برده اید. البته روش هایی که در ادامه خدمتتان توضیح می دهیم، برای نگهداری سیب زمینی در حجم اندک در خانه نییز بشما کمک میکند. پس تا انتها با ماه همراه باشید.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای سیب زمینی


بهترین روش انبار کردن و افزایش طول عمر سیب زمینی

در ادامه 5 روش انبار کردن و افزایش طول عمر سیب زمینی را خدممتان شرح می دهیم. همانطور که در بالا گفتیم، فرقی ندارد در خانه سیب زمینی میکارید یا در باغ صیفی جات، مطالب زیر برای همه روشهای پرورش، کاربردیست.

بررسی شرایط سیب زمینی پیش از انبار کردن

بررسی-شرایط-سیب-زمینی-پیش-از-انبار-کردن
بررسی-شرایط-سیب-زمینی-پیش-از-انبار-کردن

حتما پیش از انبار کزدن محصول سیب زمینیتان به شرایط آن توجه کنید. محصول را بررسی کنید و ببینید که در چه وضعیتی قرار دارد. در حین بررسی به دنبال آثار پوسیدگی، نرمی یا آفات بگردید. هرکدام از سیب زمینی ها که همچین آثاری روی آنها وجود دارد، مطلقا مناسب نگهداری در انبار بصورت طولانی مدت، نخواهد بود.

البته اگر آسیب دیدگی روی سطح زیب زمینی را میتوانید برش دهید، آن را دور نریزید. میتوانید سریعا در برنامه غذاییتان آن را مصرف نمایید. یکی دیگر از مسائلی که باید به آن دقت کنید شستن سیب زمینی ها است. متخصصان بر این باورند که تا زمانی که قصد خوردن آنها را ندارید، سیب زمینیها را نشویید.

بیشتر بخوانید:افزایش ماندگاری پیاز در انبار

تمیز کردن سیب زمینی پیش از انبار

سیب زمینی ها را پیش از انبار با براش تمیز کنید. خاک و شن دانه درشت روی سطح سیب زمینی را می توانید براحتی تمیز کنید. اما اگر خاک رسی و چسبناکی روی سطح را فراگرفته باشد ممکن است مجبور به شستن سیب زمینی ها شوید. اگر این مورد پیش آمد و سیب زمینی ها را شستید، حتما پیش از انبار کردن، آنها را خشک کنید. مراقب باشید که در حین انجام از رسیدن نور به سیب زمینی ها جلوگیری نمایید.

عملیات پیش فرآوری یکی از 5 روش انبار کردن و افزایش طول عمر سیب زمینی

یکی دیگر از 5 روش انبار کردن سیب زمینی و افزایش طول عمر آن، پیش فرآوریست که باید قبل از انبار کردن، روی سیب زمینی انجام دهید. برای انجام عملیات پیش فرآوری سیب زمینی، آن را در یک فضای تاریک با دمای متوسط و رطوبت بالا به مدت 10 روز نگهداری کنید. حتی المقدور پیش از انجام این کار با یک مشاور و متخصص کشارزی مشورت نمایید.

تهویه مناسب یکی از 5 روش انبار کردن و افزایش طول عمر سیب زمینی

یکی دیگر از 5 روش انبار کردن و افزایش طول عمر سیب زمینی، نگهداری آن در جاییست که هوا رفت و آمد داشته باشد. برای نگهداری و انبار کردن سیب زمینی حتما از یک سیستم تهویه مناسب در انبار استفاده کنید.

سیب زمینی ها را در محفطه بسته بدون جریان هوا نگهداری نکنید. اگر آنها را در انبار نگهداری میکنید که همانطور که گفتیم، با سیستم تهویه مناسب هوای پیرامون را خنک کنید. اگر هم میخواهید سیب زمینی را در حجم کم در خانه و برای مصرف شخصی نگهداری کنید، سیب زمینی را از پلاستیکی که در آن قرار دارند، خارج کرده و در یک ظرف سبد مانند برای جریان هوا روی سیب زمینی قرار دهید.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع برای درخت سیب

نگهداری سیب زمین در جای خشک و خنک جهت افزایش طول عمر آن

سیب زمینی را در دمای ایده آن 7 تا 10 درجه سانتی گراد در انبار نگهداری کنید. بدین ترتیب طول عمر آن بخوبی افزایش یافته و میتوانید مدت طولانی تری سیب زمینی ها را در انبار نگهداری کنید.

اما در مورد سیب زمین مصرف شخصی، مطمئنا این محدوده دمایی را در خانه خو نخواهید داشت. بنابراین بهترین مکان برای نگهداری سیب زمینی در خانه، زیر زمین خانه یا جاییست که حداقل دما در خانه را داشته باشد.

سیب زمینی ها را حتما در جای تاریکی نگهداری کنید. از رسیدن نور مستقیم به سیب زمینی ها جدا خود داری کنید.

لکه های سبز رنگ روی سیب زمینی

حتما تا به الآن متوجه تغییر رنگ پوست سیب زمینی و سبز شدن آن شده اید. تابش مستقیم نور روی سطح سیب زمینی میتواند رنگ سیب زمینی را سبز کند. نور موجب تجمع یک ماده شیمیایی با نام سولانین روی سیب زمینی میگردد. اگر قسمت سبز رنگ روی سیب زمینی زیاد نیست میتوانید پیش از مصرف آن را برش دهید، اما اگر قسمت زیادی از سیب زمینی سبز شده آن را دور بی اندازید.

سیب زمینی ها را در یخچال نگهداری نکنید

سیب-زمینی-ها-را-در-یخچال-نگهداری-نکنید
سیب-زمینی-ها-را-در-یخچال-نگهداری-نکنید

با توجه به مطلبی که در بالا گفتیم حتما این سوال برایتان پیش آمده که چرا سیب زمینی را در یخچال نگذاریم؟ کارشناسان بر این باورند که نگهداری سیب زمینی در دمای کمتر از 7 درجه سانتی گراد موجب تجمع مواد قندی و شیرین شدن سیب زمینی خواهد شد.

سر زدن به سیب زمینی در طول نگهداری در انبار

یکی دیگر از 5 کاری که برای افزایش طول عمر نگهداری سیب زمینی در انبار باید انجام دهید، سر زدن به آن ها بصورت برنامه ریزی شده و مداوم است. در طول دوره نگهداری در انبار، به سیب زمینی ها سر بزنید و آنها را بررسی کنید. هر کدام از سیب زمینی ها که اثری از پوسیدگی روی سطح ان دیدید، بهتر است آن را معدوم نمایید. زیرا که پوسیدگی میتواند از سیب زمینی به محصولات کناری آن سرایت کند.

به دنبال آثار چروکیدگی، نرم شدگی یا کپک روی سطح سیب زمینی ها بگردید. اگر سیب زمینی جوانه زده میتوانید قسمت جوانه زده را برش دهید و سیب زمینی را مصرف کنید. توجه کنید که اصلا قسمتی از سیب زمنی که نرم یا چروکیده شده را نخورید.

بیشتر بخوانید:زرد شدن برگ سیب زمینی

مناسب ترین راه نگهداری سیب زمینی چیست

مناسب-ترین-راه-نگهداری-سیب-زمینی-چیست
مناسب-ترین-راه-نگهداری-سیب-زمینی-چیست

جهت جمع بندی مطالبی که گفتیم به نکات زیر توجه نمایید:

  1. سیب زمینی را در جای خشک و خنک بدور از تابش مستقیم هرگونه نوری نگه داری کنید
  2. اگر قصد نگه داری طولانی مدت ندارید، سیب زمینی را می توانید در کابینت آشپزخانه نگهداری کنید.
  3. اگر مقدار سیب زمینی که خریداری کردید زیاد است، آن را در زیر زمین خانه (اگر زیر زمین ندارید خنک ترین و تاریک ترین قسمت خانه نگهداری کنید)
  4. سیب زمینی را در دمای زیر 7 درجه سانتی گراد نگهداری نکنید. از طرفی آن را در دمای بالاتر از 10 درجه برای طولانی مدت نگه ندارید

چگونه از جوانه زدن سیب زمینی جلوگیری کنیم

سیب زمینی ها را در جای خشک و خنک نگهداری کرده تا از جوانه زدن آن جلوگیری کنید. از طرفی سیب زمینی را در کنار پیاز نگهداری نکنید. پیاز می تواند منجر به جوانه زدن سیبزمینی شود.

برخی متخصصان به این نکته اشاره کردند که میتوانید سیب زمینی ها را در کنار سیب درختی انبار کنید. میوه سیب گاز اتیلنی از خود متصاعد می کند که می تواند از جوانه زدن سیب زمینی جلوگیری نماید.

هر گونه سوال خود را در بخش دیدگاه ها با ما مطرح کنید. ما بطور حتم پاسخ گوی شما خواهیم بود.

بیشتر بخوانید:تاثیر گوگرد مایع بر سیب زمینی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.