5-روش-برای-کاشت-چمن-و-محافظت-از-آن-در-مقابل-گرما

اگر با چمن سروکار دارید، به 5 روش برای کاشت چمن و محافظت از آن در مقابل گرما دقت کنید. همه افرادی که با چمن در ارتباط هستند می دانند که مراقبت از چمن در هوای گرم تابستان آنطور که بنظر میرسد آسان نیست. گرمای تابستان رطوبت موجود در چمن را خشک و رشد آنر ا متوقف می نماید.

بذر چمنی که انتخاب می کنید تاثیر مستقیم بر نحوه رشد و زیبایی آن دارد. شما باید زمانبندی رشد بذر چمنی که خریداری کردید را بدانید. بذری انتخاب کنید که رشد سریعی داشته باشد. در ادامه مواردی را بشما توضیح میدهیم که تمام دشواریهای محافظت از چمن در مقابل موج گرما را بتوانید به راحتی از سر بگذرانید.

بیشتر بخوانید:تفاله قهوه برای کود دهی چه گیاهانی بهتر است


کاشت چمن و نگهداری از آن در مقابل گرما

مطمئنا متوجه تغییرات آب و هوایی و اقلیمی محل زندگیتان شده اید. این تغییرات که اخیرا سرعت رشدشان بسیار بیشتر شده کشاورزی را با مشکلات عدیده ای مواجه می سازد. گای جنکینز یکی از متخصصان در زمینه کاشت و پرورش چمن میگوید که امروزه نیاز به ارقام مقاوم در برابر خشکی بشدت احساس میگردد.

جهت مقابله با مشکل گرما چه مواردی را باید در نظر بگیرید؟ در ادامه به پاسخ دادن به این سوال می پردازیم.

کاشت نژادی از چمن که در مقابل گرما مقاوم باشد

کاشت-نژادی-از-چمن-که-در-مقابل-گرما-مقاوم-باشد
کاشت-نژادی-از-چمن-که-در-مقابل-گرما-مقاوم-باشد

تمامی متخصصان فضای سبز بر این باورند که اگر نژاد بذر چمنتان در مقابل گرما مقاوم نباشد و به عبارتی سرما دوست باشد باید خود را برای شکست آماده سازید.

روش صحیح آبیاری چمن (5 روش برای کاشت چمن و محافظت از آن در مقابل گرما)

همیشه آب در دسترس چمن باید به اندازه ای باشد که ریشه چمن به آن دسترسی داشته باشد.

آبیاری بذر چمن تازه کاشته شده

آبیاری-بذر-چمن-تازه-کاشته-شده
آبیاری-بذر-چمن-تازه-کاشته-شده

دستورالعملی که متخصصان برای پرورش چمن ارائه کردند بدین ترتیب است که چمن تازه کاشته شده را روزانه دوبار آبیاری کنید. بخصوص اگر هوا آفتابی باشد.

روش عملی برای فهمیدن مقدار آبیاری چمن 

یک روش بسیار جالب برای درک میزان آبیاری چمن وجود دارد. متخصصان در این زمینه بر این باورند که اگر یک پیچ گوشتی در زمین فروکرده و تا عمق 17 تا 20 سانتی فرو نرفت باید باه آبیاری ادامه دهید. اگر بذر چمنی که تازه کاشته اید روی یک سطح خشک و سفت از خاک بماند، در آینده با مشکلاتی در زمینه جوانه زنی در روبرو میشوید که در تابستان چمن شما بشدت خشک و زرد خواهد شد.

بهترین زمان برای کوتاه کردن چمن

یکی از مسائلی که متخصصان بر آن تاکید می کنند، استفاده از دستگاه چمن زنی در زمان درست آن است. یعنی تنها زمانی که چمن نیاز دارد، آن را کوتاه کنید. تنها زمانی چمن را کوتاه کنید که ارتفاع آن به 5 تا 7 سانتی متر رسیده باشد. این ارتفاع البته با توجه به کاربری و نژاد چمن ممکن است اندکی متفاوتر باشد.

اگر چمن را زودتر از موعد کوتاه کنید، از رشد بذرهایی که تازه کاشته در حال جوانه زنی خارج از خاک هستند، جلوگیری کردید. البته در تابستان بخاطر نور و گرما و رطوبت ناشی از آبیاریتان، رشد چمن ها بسیار سریعتر می گردد و نیاز به چمنزنی بیشتر احساس میگردد. بنابراین در مورد کوتاه کردن چمنها مراقب باشید.

بیشتر بخوانید:حفاظت از گیاهان در برابر گرمای تابستان

کاشت صحیح بذر چمن در خاک 

بذر چمن باید در فاصله بهینه ای از سطح خاک کاشته شود. بذرها نباید خیلی عمیق و نه خیلی سطحی در خاک قرار گیرند. بذرهای تازه هم نیاز به رطوبت و گرما و اکسیژن موجود در خاک دارند و هم به نور خورشید برای جوانه زنی.

بهترین زمان استفاده از کود برای چمن 

برای کود دهی چمن میتوانید به راحتی به دستورالعمل رویش پارس درمورد کود خاصی که استفاده می کنید اعتماد کنید. فقط از مرطوب بودن خاک زمان استفاده از کود اطمینان حاصل نمایید. بهیچوجه در زمانی که زمین خشک است و هوا گرم است، یا بعبارتی چمن خشک شده، از کود استفاده نکنید. این کار حکم مرگ برای چمنتان دارد.

رطوبت خاک حکم وسیله ترابری برای مواد مغذی موجود در کود را دارد. یعنی اگر زمین خشک باشد، هیچ واسطه ای برای رسیدن مواد مغذی به ریشه گیاه وجود نداشته و در عمل شما کود خود را هدر داده اید.

بهمین دلیل بهتر است زمانی موج گرما در منطقه شما حاکم است، از کود دهی چمن تا جایی که شرایط اجازه میدهد پرهیز کنید. کود را تنها زمانی بدهید که بدانید آب بیشتر از حد معمول در دسترستان است.

سوالات خود را در مورد مقاله 5 روش برای کاشت چمن و محافظت از آن در مقابل گرما میتوانید در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید. از طرفی برای خرید بهترین کود برای چمن می توانید با متخصصان ما در رویش پارس تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.