5-راه-درمان-میوه-ندادن-گوجه-فرنگی

اگر بوته گوجه فرنگی شما گب داده اما میتوه نمیدهد با ماه همراه باشید تا 5 راه برای درمان میوه ندادن گوجه فرنگی را بشما آموزش دهیم.

اکثر مراجعه کنندگان که در زمینه کشت گوجه فعالند تجربه میوه ندادن گوجه فرنگی را از سر گذراندند. مشکل میوه ندادن گوجه فرنگی یا هر محصول دیگری واقعا ناراحت کننده است. زیرا که یسال زراعی زحمت کشیده و زمانی که باید نتیجه زحمات خود را ببینید و برآورد سود سال خود را بکنید، با مشکل ریزش گلها و عدم تبدیل آنها به میوه روبرو میگردید.

بهرحال اگر با چنین مشکلی روبرو هستید، نگران نباشید، ما علت ریزش گل گوجه فرنگی را بشما توضیح میدهیم. سپس 5 راه برای درمان میوه ندادن گوجه فرنگی را بهتان ارائه میکنیم تا مشکلتان را برطرف کنید.

هر گونه سوالی در ارتباط با این مقاله داشتید میتوانید بصورت آنلاین از طریق واتس اپ از ما بپرسید.

اگر گوجه فرنگی شما میوه نمیدهد، علت آن را در یکی از موارد زیر بیابید.

بیشتر بخوانید:علت میوه ندادن درخت پرتقال و راه حل


عدم میوه دهی گوجه فرنگی در اثر گرده افشانی ناکافی

عدم-میوه-دهی-گوجه-فرنگی-در-اثر-گرده-افشانی-ناکافی

عدم-میوه-دهی-گوجه-فرنگی-در-اثر-گرده-افشانی-ناکافی

بیشتر گیاهان برای گرده افشانی بر پرندگان، پروانه ها یا حشرات تکیه میکنند. گیاه گوجه فرنگی توانایی خود باروری دارد. هر بوته گوجه خود دارای اندام نر و مادگی میباشد. قسمت نرگی گوجه گرده های باروری خود را روی کلاله یا اندام مادگی ریخته و آن را بارور میکند. به این فرآیند گرده افشانی میگویند. اگر گلهای گوجه فرنگی جوانه داده اما میوه ای تولید نمیکنند، میتواند ریشه در گرده افشانی ناقص یا نادرست داشته باشد.

البته که توجه داشته باشید که خود باروری یا همان گرده افشانی خود بخودی (self-polination) به اندازه ای نیست که جوابگوی هزینه و زمان یک کشاورز باشد. بنابراین در هنگام پرورش گوجه فرنگی یکی از مسائلی که باید به آن توجه کنید کمک به روند گرده افشانی گوجه فرنگیست. حضور حشراتی که روی گرده افشانی تاثیر مثبت دارند به آزاد سازی گرده ها از اندام نرینگی و افتادن آن روی کلاله (اندام مادگی) گوجه کمک شایانی میکند.

بیشتر بخوانید:تاثیر گوگرد مایع بر گوجه فرنگی

راه های بهبود گرده افشانی برای گوجه فرنگی

در ادامه چندین روش بشما توضیح میدهیم که با استفاده از آنها روند گرده افشانی را بهبود ببخشید.

بهبود دسترسی حشرات تاثیر گذار در گرده افشانی

بهبود-دسترسی-حشرات-تاثیر-گذار-در-گرده-افشانی

بهبود-دسترسی-حشرات-تاثیر-گذار-در-گرده-افشانی

اگر گوجه فرنگی را در گلخانه پرورش میدهید، امکان دارد که حشرات مانند زنبور عسل به گیاهان نرسند. این عدم دسترسی موجب میشود که گرده افشانی بخوبی انجام نپذیرد. بنابراین درها و هواکشها را باز کنید و بگذارید که زنبورهای عسل و دیگر حشراتِ عامل گرده افشانی وظیفه خود را انجام دهند.

گرده افشانی مصنوعی برای گوجه فرنگی

گرده-افشانی-مصنوعی-برای-گوجه-فرنگی

گرده-افشانی-مصنوعی-برای-گوجه-فرنگی

یکی از کارهایی که به گرده افشانی کمک شایانی میکند، شبیه سازی شرایط گرده افشانی در گیاهان است. اندام های نرینگی گیاه را تکان دهید و ارتعاشات کوچکی (در حد ارتعاشاتی که حشرات ایجاد میکنند) در گیاه ایجاد کنید. این ارتعاشات به اندازه ای باشد که در آزاد سازی گرده ها و ریختن آن ها بر کلاله تاثیر گذار باشد. مراقب باشید که به گل گوجه فرنگی آسیبی وارد نکنید.

میوه ندادن گوجه فرنگی در اثر گرمای زیاد

یکی دیگر از علل میوه ندادن گوجه فرنگی، گرماست. محدوده میوه دهی گوجه فرنگی در دمای 18 تا 21 درجه قرار دارد. بوته های گوجه فرنگی عاشق هوای گرم هستند اما گرمای بیش از اندازه نیز بشدت به آنها آسیب میرساند. گرمای بیش از اندازه در فصل گل دهی میتواند بر اندام های باروری نیز تاثیر منفی بگذارد.

راه درمان میوه ندادن گوجه فرنگی در اثر گرمای زیاد

کارهایی که میتوانید انجام دهید تا بوته های گوجه فرنگی شما در برابر گرما مقاوم شوند را ادامه اوردیم.

انتخاب مناسب ارقام سازگار با منطقه آب و هوایی

همه ارقام گوجه فرنگی مناسب رشد در منطقه اب و هوایی شما نیستند. دانه های گوجه فرنگی را از یک فروشگاه محلی خریداری کنید. حتما در هنگام خرید از سازگاری ارقام با آب و هوایی که دارید اطمینان حاصل کنید. برای مثال اگر انتظار دارید که هوا بیش از حد انتظار گرم شود حتما ارقامی که در برابر گرما مقاومند را انتخاب نمایید.

آبیاری صحیح گوجه فرنگی

هنگامی که دچار موجی از گرما هستید، حتما مواظب آبیاری و تغذیه مناسب گوجه فرنگی ها باشید. اگر آبیاری و تغذیه بوته های گوجه به اندازه باشد، پس از کاهش ما در محدوده مناسب، میوه دهی آن دوباره شروع میگردد.

بررسی سیستم تهویه گلخانه گوجه فرنگی

اگر گوجه فرنگی را بصورت گلخانه تولید مینمایید، حتما سیستم تهویه داخلی را هر از گاهی بررسی کنید. اگر در منطقه ای هستید که شبهای گرمی دارد، درها را باز بگذارید تا دمای داخل گلخانه به حد مطلوب کاهش پیدا کند.

در روزهای آتی 3 دلیل دیگر میوه ندادن گوجه فرنگی را بررسی و راه درمان آن را بشما توضیح میدهیم.

بیشتر بخوانید:علت میوه ندادن درخت زردآلو و راه حل

رطوبت نامناسب از علل میوه ندادن گوجه فرنگی

مربوب بودن و رطوبت پایین هردو میتوانند از علت های میوه ندادن گوجه فرنگی باشند. رطوبت بالا گرده های نرینگی را بهم میچسباند و نمیگذارد به راحتی و درستی بر اندام مادگی فرود بی آیند.

از طرف دیگر رطوبت پایین نیز موجب میگردد که گرده ها نتوانند روی کلاله بشینند. و نتیجتا در هر دو صورت، گوجه فرنگی میوه نخواهد داد.

درمان میوه ندادن گوجه فرنگی در اثر رطوبت نامناسب

اگر مشکل کار در رطوبت باشد، باید ببینیم رطوبت بالاست یا پایین، اولین کاری که باید بکنید، کاهش یا افزایش آبیاری گوجه فرنگی است. در ادامه بیشتر صحبت میکنیم.

افزایش رطوبت گوجه فرنگی برای درمان میوه ندادن

آبیاری میتواند مشکل کمبود رطوبت و تاثیر آن بر میوه ندادن گوجه فرنگی را رفع کند. در صورت پایین بودن رطوبت، سعی کنید گوجه را ابیاری کنید و کمبود رطوبت هوای اطراف را برطرف نمایید.

گرده افشانی مصنوعی برای درمان میوه ندادن گوجه فرنگی در اثر ازدیاد رطوبت

اگر هوای منطقه شما رطوبت بالایی دارد، همانطور که در بالا توضیح دادیم، گرده افشانی با مشکل روبرو میگردد. بنابراین میتوانید اندکی با تکان دادن و لرزش گل، به گرده افشانی کمک برسانید. این کمک میکند که گرده ها را به کلاله گل برسانید.

کمبود هوا علت میوه ندادن گوجه فرنگی

ازآنجا که فرآیند تولید میوه در گوجه فرنگی بصورت خود باروری انجام میگردد. باروری و گرده افشانی گوجه، وابستگی زیادی به جریان هوا برای انتقال گرده ها روی کلاله گیاه دارد. کمبود جریان هوا بر تولید میوه در گوجه فرنگی تاثیر میگذارد.

جاگذاری نادرست و فاصله کم بین بوته ها میتواند از علل کمبود جریان هوا برای گیاهان محسوب گردد. نزدیکی گیاهان نمیگذارد هوا به اندازه در اختیار گیاهان قرار گیرد.

بهبود گرده افشانی در گوجه فرنگی با رعایت اصول کاشت بوته گوجه فرنگی

مناطقی برای کاشت انتخاب کنید که هوا بخوبی در آنجا جریان داشته باشد. بعبارتی دیگر مانعی جلو وزش باد در بین بوته ها نباشد.

فواصل کاشت بین بوته ها را رعایت کنید تا گیاه بتواند آزاد نفس بکشد. حداقل فاصله بین بوته ها 30 و حداکثر فاصله کشت بوتها 122 سانتی متر در نظر گرفته شود. این بسته به نوع ارقام شما دارد.

رشد عمودی گوجه فرنگی و بهبود گرده افشانی

رشد-عمودی-گوجه-فرنگی-و-بهبود-گرده-افشانی

رشد-عمودی-گوجه-فرنگی-و-بهبود-گرده-افشانی

یک سری ساپورت یا همان حمایت کننده و نگه دارند نصب کنید تا گیاهان را بصورت عمودی رشد دهید. رشد عمودی به فرآیند چرخش هوا در بین بوته ها و گرده افشانی کمک شایانی مینماید و گیاه از هر طرف به هوا دسترسی دارد.

برای ایجاد ساپورت و نگه دارنده بهتر است از نخ و ریسمان استفاده نکنید. بر اساس تجاربی که پیش آمده، نخ و ریسمان بعد از مدتی فرو میریزد و بهتر است از سیم و گیره برای نگه داشتن شاخ و برگ ها استفاده کنید. سیمک و گیره را میتوانید هرسال بدون خرابی باز استفاده کنید. اما طول عمر نخ به یکسال هم نمیرسد و گیاه روی زمین می افتد.

جهت درمان میوه ندادن گوجه فرنگی، رشد افقی را کنترل کنید

شاخ و برگ های زیاد جلو رفت و آمد هوا را میگیرد. اجازه ندهید گیاهان بیش از حد پهن و پر شاخ و برگ شود. بعبارتی رشد افقی خیلی زیادی داشته باشد. این بدترین چیز برای رسیدن هوا به گلهای داخلی برای گرده افشانیست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.