3-راه-درمانی-برای-زرد-شدن-برگ-بوته-خیار

در این مقاله 3 راه درمانی برای زرد شدن برگ بوته خیار را برایتان تشریح می کنیم.

سوال عمده که کشاورزان فعال در زمینه کاشت خیار از ما می پرسند: چرا برگ بوته های خیاری که کاشته ام زرد شده است؟ راه درمان آن چیست؟

اگر یکی از کاربران سایت ما باشید و مقالات ما را دنبال کرده باشید تا به الآن متوجه شده اید که نحوه پرورش گیاهان و عدم رسیدگی به نیازهای روزانه آن ها دلیل اصلی زرد شدن برگ های بوته خیار خواهد بود. باید توجه کنید که در هر صورت خطر زردی برگ های بوته خیار، گیاه شما را تهدید می کند. بنابراین باید اطلاعات کافی و مورد نیاز درمان زردی برگ بوته خیار را کسب کنید.

بیشتر بخوانید:بهترین کود برای خیار


علت زرد شدن برگ بوته خیار

بر اساس گفته های محققان، کمبود تولید کلروفیل برگ های بوته خیار را زرد می کند. همانطور که قبلا گفتیم، کلروفیل از طریق فتوسنتز در گیاه تولید می گردد. این ماده پیگمنت های سبز رنگ برگ ها را تامین کرده و اگر تعداد آن ها از سطح مشخصی کمتر شود، برگ ها دچار رنگ پریدگی و زرد رنگی می گردند.

یک توصیه که همه متخصصان بر آن تاکید دارند: به محضی که رنگ پریدگی برگ های بوته خیار را دیدید، باید اقدامات در مانی را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

دلایل اصلی زرد شدن برگ خیار

دلایل-اصلی-زرد-شدن-برگ-خیار
دلایل-اصلی-زرد-شدن-برگ-خیار

دلایل اصلی زرد شدن برگ خیار را می توان به مشکلات خاک، آبیاری بیش از حد، مشکلات مرطوب به نحوه تابش نور خورشید می تواند باشد. در کنار این مشکلات آفات و حشرات می توانند علت اصلی تغییر رنگ برگ های برته خیار به رنگ زرد باشند.

شته ها، مگس های سفید، سسک های خیار همگی آفات رایجی هستند که می توانند به گیاه آسیب برسانند. اگر ردی از هر گونه آفتی مشاهده کردید حتما اقدامات درمانی را پیش بگیرید.

بیشتر بخوانید:روش ارگانیک کنترل آفات با گیاهان تله

راه درمانی برای زرد شدن برگ بوته خیار

راه-درمانی-برای-زرد-شدن-برگ-بوته-خیار
راه-درمانی-برای-زرد-شدن-برگ-بوته-خیار

دانستن زمان کاشت بذر خیار یکی از راه‌هایی است که می‌توانید از طریق آن از مشکلات آینده جلوگیری کنید. طبیعتا اگر نگهداری های روتین را رعایت کنید، مشکلی برای برگ ها و محصولتان پیش نخواهد آمد.

نور خورشید کافی یکی از 3 راه درمانی برای زرد شدن برگ بوته خیار

گیاهان خیار شما باید روزانه حداقل شش ساعت در معرض نور خورشید قرار بگیرند. تبدین ترتیب سلامت خود را ازین بابت تضمین می نمایند. نتیجتا از تغییر رنگ آن جلوگیری می کنید. اگر خیارهای شما به اندازه کافی نور خورشید دریافت نکنند، احتمالاً می ریزند و زردی در برگ ها ظاهر می گردد. بنابراین، متخصصان پیشنهاد می‌کنند بوته های خیار را از نقاط سایه‌دار (در صورت امکان) به منطقه‌ای آفتابی تر از باغتان منتقل کنید.

آبیاری صحیح یکی از 3 راه درمانی برای زرد شدن برگ بوته خیار

آبیاری بیش از حد یکی از دلایل اصلی زرد شدن برگ های بوته خیار است. کشاورزان باید همگی بهترین زمان آبیاری بوته ها را بدانند.

اما سوال اصلی اینجاست، بهترین زمان آبیاری بوته های خیار چه زمانیست؟

شما می توانید با استفاده از آبیاری قطره ای کنترل خوبی روی آبیاری بوته ها بدست آورید. با استفاده از آبیاری قطره ای سطوح آبیاری را بدقت زیر نظر خواهید گرفت و از غرق آب شدن بوته ها جلوگیری می کنید.

بررسی میزان کود خیار یکی از 3 راه درمانی برای زرد شدن برگ بوته خیار

یکی دیگر از 3 راه درمانی برای زرد شدن برگ بوته خیار بررسی میزان عناصر مغذی موجود در خاک است. کمبود کود برای خیار می تواند موجب زردی برگ بوته خیار گردد. پتاسیم و نیتروژن عناصری هستند که بوته خیار برای رشدش نیاز مبرمی به آن ها دارد. این عناصر شاخ و برگ ها را سبز و سالم نگهداری کند. 

جهت اطمینان حاصل نمودن از کفایت عناصر مغذی در خاک می توانید کودی را انتخاب کنید که عناصر مغذی مورد نیاز گیاه را در اختیار آن قرار دهد. بهترین کود برای خیار را از مقاله زیر دنبال نمایید.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع برای خیار

هرس کردن برگ های زرد بوته خیار

بهتر است برگ های زرد شده را هرس کنید. این برگ ها نه تنها خاصیتی ندارند بلکه می توانند از رسیدن نور به نقاطی از گیاه که به آن نیاز دارند، جلوگیری کنند. از طرفی هرس کردن برگهای اضافه موجب چرخش بیشتر و بهتر اکسیژن بر شاخ و برگ بوته خیار می گردد.

فقط توجه کنید که بعد از هرس کردن مراحلی که در بالا ذکر کردیم را دنبال کنید تا برگ های سبز و سالم جدید برای گیاه رشد کنند.

نشانه های آبیاری بیش از اندازه بوته خیار

اگر بوته خیار را بیش از اندازه آبیاری کنید برگ های آن کم کم تغییر رنگ می دهند. زرد شدن برگ های بوته خیار یکی از نشانه های آبیاری بیش از اندازه میباشد. برای جلوگیری از این امر، باید صبح ها به آرامی آبیاری کنید یا یک سیستم آبیاری قطره ای راه اندازی کنید که سطح آب را به طور خودکار کنترل می کند.

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *