دانستن این ۶ اقدام ضروری جهت آماده سازی گلخانه برای زمستان، به شما کمک می کند که در تمام طول سال بیشترین بهره را از باغ خود ببرید. زمستانی کردن گلخانه نه تنها فضا را برای بهار آماده می کند، بلکه به شما امکان می دهد در سردترین ماه های سال به رشد میوه و سبزیجات ادامه دهید.

عموم کسانی که به شروع کار در حیطه گلخانه داری فکر می کنند، بر فصول پاییز و تابستان برنامه ریزی می کنند. بعید است که برای فصل زمستان برنامه ای داشته باشند. با این حال، یادگیری نحوه زمستانی کردن گلخانه یک امر ضروری است. فاصله بین فصول رشد برای سازماندهی مجدد و پیشروی برای سال بعد ضروری است.

بیشتر بخوانید:گلخانه خیار | همه چیز در مورد کاشت


۶ اقدام ضروری جهت آماده سازی گلخانه برای زمستان چیست؟

هنگام برنامه ریزی برای گلخانه حتماً به نحوه عملکرد آن در زمستان فکر کنید. کریس ساویر یکی از متخصصان در این زمینه می گوید: «اگر فضایی برای یک گلخانه با اندازه قابل توجه دارید – حداقل 30 متر مربع – می‌توانید یک بستر در حال رشد در مرکز قرار دهید و محصولی بسیار چشمگیر در طول ماه‌های زمستان تولید کنید. محصولاتی مانند سیب‌زمینی یا هویج. مدیر استراتژیک تولید کننده گلخانه آلیتکس

این ۶ اقدام ضروری جهت آماده سازی گلخانه برای زمستان حتی برای گلخانه های کوچک هم تاثیر می گذارد. این اقدامات به درختانی از گلخانتان که ضعیف هستند کمک می کند که زمستان را از سر بگذرانند. 

قدم ۱: نظافت کامل گلخانه-۶ اقدام ضروری جهت آماده سازی گلخانه برای زمستان

قدم-۱-نظافت-کامل-گلخانه-۶ اقدام-ضروری-جهت-آماده-سازی-گلخانه-برای-زمستان

قدم ۱ نظافت کامل گلخانه ۶ اقدام ضروری جهت آماده سازی گلخانه برای زمستان

اولین قدم از ۶ اقدام ضروری جهت آماده سازی گلخانه برای زمستان نظافت کامل و با دقت گلخانه است. برای نظافت ابتدا همه چیز را از گلخانه خارج و سپس برس را بردارید و هر گونه جرمی را از سطوح پاک کنید.

برای نظافت کامل از آب گرم و مواد صابونی استفاده کنید. استفاده از مواد ضدعفونی کننده عوامل بیماری زا (قارچ ها، باکتری ها و ویروسها) و آفات را ازبین برده و از رشد آن ها جلوگیری می کند. گیاهانی که دوره رشد خود را به اتمام رسانده را جدا کرده و به کمپوست خود بی افزایید. مرزهایی که محصولاتی مانند گوجه فرنگی، فلفل و بادمجان در آنها در حال رشد بوده اند را حفر کرده و علفهای هرز آن جا را پاک سازی کنید.

علاوه بر این کارها پلت کودها را کمی با آب و هوادهی فرآوری کرده و بسترها را برای کاشت در فصل بعد آماده کنید.

بیشتر بخوانید:گلخانه

نظافت فضای خارجی گلخانه چگونه انجام می گیرد

متخصصان در زمینه گلخانه بر این باورند که نظافت فضای خارجی گلخانه اندازه داخل آن اهمیت دارد. بدین ترتیب ابتدا از ناودانها شروع کنید و برگهای بجا مانده از پاییز که راه آنها را مسدود کرده است را بردارید. بدین صورت اطمینان دارید ه آب باران به سمت زهکشیها هدایت خواهد شد. شیشه ها و پلاستیک های شفاف گلخانه را بدقت تمیز کنید. در طول زمستان روز کوتاه شده و باید از حداکثر نور خورشید استفاده خود را ببرید.

قدم ۲: تخلیه گلخانه از لوازم غیر ضروری-۶ اقدام ضروری جهت آماده سازی گلخانه برای زمستان

در طول تابستان که اوج کاری باغداریست، عموما گلخانه ها تبدیل به مکانی برای رویهم ریختن گلدانهای خالی، ابزار و گیاهان سرگردانی که در گوشه کنار گلخانه رها شده اند، می گردد.

گلدانهای خالی را در یک مکان جمع آوری و مرتب کنید. لیبل های گیاهان را تمیز و بدرستی روی آنها قرار دهید. اگر قصد استفاده از همه شلف های خود را ندارید، آنها را جمع آوری کرده و فضای بیشتری برای گلدانها و ابزار خود ایجاد کنید.

گلخانه را بصورت هدفمندی قسمت بندی کنید. طوری که برای متریال گلدانها، ابزار، انبار و گیاهانتان فضای مشخصی اختصاص داده باشید. اگر قصد دارید گلخانه خود را در ماه های سردتر گرم کنید، باید فضای کافی برای بخاری اختصاص دهید تا حداکثر جریان هوا را فراهم کند.

قدم ۳: به فکر نوردهی و گرمادهی گلخانه باشید

یکی از چالش برانگیزترین فاکتورهای محیطی در زمستان، تاریکی و سرما فضای گلخانست. فضای گرم در گلخانه موجب میشود در زمستان محصول بیشتری نسبت به گلخانه ای که در آن حرارتی وجود ندارد بدست آورید. افزودن اندکی حرارت کافی به بقای بسیاری از محصولات و گیاهانتان کمک شایانی می کند.

نیازی نیست سیستم گرمایش پرهزینه ای برای گلخانه تهیه کنید. همین که بتواند گرمایش پشت زمینه ای و دائم فرآهم کند کافیست.

در روزهای آتی بقیه اقدام ضروری جهت آماده سازی گلخانه برای زمستان را خدمتتان تشریح خواهیم نمود. 

 

 

 

Related articles

more
۶-اقدام-ضروری-جهت-آماده-سازی-گلخانه-برای-زمستان-بخش-دوم

۶ اقدام ضروری جهت آماده سازی گلخانه برای زمستان-بخش دوم

...

1401 آبان 01
گلخانه-خیار-همه-چیز-در-مورد-کاشت

گلخانه خیار | همه چیز در مورد کاشت

...

1401 آبان 01
گلخانه-هیدروپونیک-خیار

گلخانه هیدروپونیک خیار

...

1401 آبان 01
گلخانه-هیدروپونیک

گلخانه هیدروپونیک

...

1401 آبان 01
هیدروپونیک-یا-آب-کشت

هیدروپونیک یا آب کشت

...

1401 آبان 01
کنترل-دما-در-گلخانه

کنترل دما در گلخانه

...

1401 آبان 01
همه-چیز-درباره-ساخت-گلخانه

همه چیز درباره ساخت گلخانه

...

1401 آبان 01

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر

best sellers

more