کود-گوگرد-اصل

اما از کجا میتوانید بفهمید که کود گوگرد اصل چه خصوصیاتی دارد.

امروزه از گوگرد بعنوان چهارمین عنصر اصلی مورد نیاز گیاهان، در کنار نیتروژن، فسفر و پتاسیم نام میبرند. بر اساس مقدار نیاز گیاه از لحاظ وزنی، گوگرد را در قالب عناصر ثانویه دستبندی میکنند. افزایش روز افزونِ کمبود گوگرد در زمینهای کشاورزی، نیازها و مصرف این عنصر ارزشمند را دوچندان نموده. تا پیش ازین به خاطر محصولات جانبی و ضایعاتی کارخانجات شیمیایی که حاوی گوگرد بودند و همچنین سموم شیمیایی فرآوانی که کشاورزان بیرویه مصرف مینمودند، نیاز به گوگرد پاشی یا اعمال کود گوگرد دار با هدف تامین این عنصر در زمینهای کشاورزی بچشم نمی آمد. اما امروزه با توجه به کاهش انتشار ترکیبات شیمیایی گوگرد دار توسط کارخانه ها و عدم استفاده از سموم شیمیایی و حرکت کشاورزی جهانی به سمت محصولات ارگانیک و سالم بدور از هرگونه ترکیب شیمیایی، کشاورزان شروع به اعمال کود گوگرد به زمینانشان کردند.

در این مقاله سعی کردیم عوامل تاثیر گذار در تولید یک کود گوگرد با کیفیت، نقش گوگرد در گیاهان، و نشانه های ظاهری کمبود گوگرد در گیاهان را یکجا برایتان توضیح دهیم.

با ما همراه باشید. ضمنا هر گونه سوال خود را میتوانید از قسمت دیدگاه یا واتس آپ یا اینستاگرام رویش پار از ما بپرسید.


نشانه های ظاهری کود گوگرد اصل با کیفیت

کاردبرد سولفور در گیاهان عین نیتروژن اما در مقادیر کمتر است. یک کود گوگرد با کیفیت باید انحلال بالایی داشته و سریعا حل شود. هرچند که کودهای موجود در بازار انحلال پذیرهای متفاوتی دارند.

بیشتر بخوانید:تفاوت بین کمپوست و کود چیست

برای مثال گوگرد مایع یکی از انواع کودهای گوگردیست که انحلال پذیری بسیار بالا داشته یا بعبارتی میتوان گفت که بالاترین انحلال پذیری را در بین کودهای گوگردی دارد.

کود گوگرد عنصری یا همان گوگرد در قالب گرانول باید ابتدا اکسید شود و به سولفات تبدیل گردد تا گیاه بتواند ازآن تغذیه کند. گوگرد عنصری باید بخوبی خورد و آسیاب شده تا به اندازههای کوچکتری در بیاید. بدین ترتیب اکسیداسیون و انحلال آن سریعتر اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید:راهنمای کامل خرید کود

تاثیر کود گوگرد اصل بر گیاهان و اهمیت آن

تاثیر-کود-گوگرد-اصل-بر-گیاهان-و-اهمیت-آن

تاثیر-کود-گوگرد-اصل-بر-گیاهان-و-اهمیت-آن

گوگرد یکی از عناصر اصلی مورد نیاز گیاهان بوده که وجود آن برای رشد گیاهان ضروریست. مواردی که در ادامه آوره شده نمونه هایی اندک از کاربرد گوگرد در گیاهان است:

 • تشکیل آمینواسیدها، پروتئینها و روغنهایی که حاوی عنصر s هستند.
 • گوگرد برای فتوسنتز و تشکیل کلروفیل حیاتیست. بدین طریق متوجه میشویم که وجود گوگرد در تولید قند، و نشاسته چربی و ترکیبات روغنی نقش حیاتی دارد.
 • وجود گوگرد در فعال سازی آنزیمهایی که در واکنشهای زیستی و تاثیرگذار موثر هستند، حیاتیست.
 • بهبود کیفیت و ثمردهی گیاهان

بنابراین باید گوگرد را از طریق کود گوگرد اصل به گیاه رسانید.

بیشتر بخوانید:گوگرد مایع | تمام مطالبی که پیش از خرید باید بدانید

تاثیر کمبود گوگرد در گیاهان

حال اگر گیاه دچار کمبود گوگرد باشد چه تاثیراتی را تجربه خواهد کرد. شاید تعجب کنید اما گوگرد مستقیما بر جذب نیتروژن در گیاه تاثیر میگذارد.  رابطه نیتروژن و سولفور بدین صورت است که هر دو این عناصر برای عملیات فتوسنتز حیاتی بوده و باید در دسترس مستقیم گیاه باشند. از طرفی هم نیتروژن و هم گوگرد تشکیل دهنده های پتروتئین در گیاهان هستند.

برای تبدیل نیترات به اسیدهای آمینه وجود سولفور ضروریست، بنابراین گیاهانی که مقدار سولفور کمی در دسترسشان باشد، طبیعتا از سطوح نیتروژن پایین رنج خواهند برد. بدین صورت که هرچقدر هم کود نیتروژن به گیاه برسانید باز کفایت نخواهد کرد چون برای جذب صحیح نیتروژن و عملیات فتوسنتز، وجود سولفور ضروریست.

بیشتر بخوانید:تاثیر گوگرد مایع بر گوجه فرنگی

در گذر از خواص خوراکی برای گیاهان، گوگرد موجب اصلاح خاک و تثبیت سطوح نیتروژن و فسفر در گیاهان میگردد.  بنابر توضیحات بالا نبود سولفور روی رشد کافی و محصول دهی و کیفیت محصولات تاثیر منفی و مستقیم میگذارد.

نشانه های کمبود گوگرد در گیاهان

کمبود گوگرد نشانه های ظاهری در گیاه ایجاد میکند که به محض ظهور باید به آنها رسیدگی کنید.

باید گفت نشانه های ظاهری کمبود گوگرد کاملا شبیه نشانه های کمبود نیتروژن در گیاهان است.  برای مثال:

 • تغییر رنگ برگها به سمت زرد یا سبز روشن
 • توقف یا عدم رشد کافی

بیشتر بخوانید:علائم کمبود گوگرد در گیاهان

تفاوت کمبود گوگرد با کمبود نیتروژن در گیاهان

همانگونه که گفته شد نشانه های ظاهری کمبود گوگرد و نیتروژن مشابه همند. اما یک موضوع کمبود گوگرد را از نیتروژن متمایز میکند. کمبود گوگرد در گیاهان در برگهای تازه و جوان نیز نمایان میگردد. یعنی برگهای جوان گیاه شما نیز دچار رنگ و رو رفتگی، زرد رنگی و رنگ سبز روشن میشوند. این در صورتیست که کمبود نیتروژن خود را در برگهای مسنتر نشان میدهد.

بیشتر بخوانید:علائم کمبود نیتروژن در گیاهان

خواص کود گوگرد اصل

عموما خواص کودها محدود به رشد گیاهان میگردد اما کود گوگرد اصل علاوه بر رشد بر تثبیت و جذب دیگر عناصر مغذی نیز تاثیر گذار است. کود گوگرد اصل میتواند محصول دهی و کیفیت میوه را بهبود بخشیده و از بنابراین سود اقتصادی بیشتری نصیب کشاورزان گردد. کشاورزانی که از کود گوگرد اصل استفاده میکنند میدانند که کود گوگرد علاوه بر تاثیر مستقیم و مثبت بر رشد، خواص ضد قارچی نیز ابر گیاهان میگذارد. از طرفی برای دفع آفات نیز شما به سموم شیمیایی نیاز بسیار کمتری خواهید داشت.

بیشتر بخوانید:تاثیر گوگرد مایع بر رفع شوری خاک

انواع ترکیبات کودی گوگرد دار

 • پتاسیم سولفات
 • کودهای کامل NPK
 • آمونیم سولفات
 • مواد آلی
 • کودهای فسفری
 • کلسیم سولفات

این ترکیبات میتوانند گوگرد را در خود بعنوان کود جایی بدهند.

بیشتر بخوانید:انواع گوگرد مایع

کودهای سولفاته

کودهای سولفاته همان گوگرد را در قالب سولفات (SO4-) در اختیار گیاه قرار میدهند. بدین ترتیب گیاه میتواند گوگرد را بدون نیاز به عمل اکسیداسیون جذب خود کند.

بیشتر بخوانید:کودهای سولفاته

بهترین کود گوگرد برای کشاورزی

با توجه به تنوع کودی که در بازار وجود دارد، انتخاب برای کشاورزان سخت خواهد بود. اگر گیاهانتان نیاز به گوگرد دارند، کود گوگرد مایع بهترین انتخابیست که میتوانید از طریق آن گوگرد مورد نیاز گیاهانتان را تامین کنید.

رویش پارس بهترین و ارزانترین گوگرد مایع را برای شما کشاورزان عزیز به ارمغان آورده است.

میتوانید محصولات متنوع ما در بخش محصولات سایت مشاهده فرمایید. هرگونه سوال خود را میتوانید مستقیما از کارشناسان ما از طریق آیکون واتس اپ در سمت راست پایین صفحه بپرسید.

بیشتر بخوانید:فواید گوگرد مایع در کشاورزی

Related articles

more
کود-ماهی-را-برای-چه-گیاهانی-می-توانید-استفاده-کنید

کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید

شاید اگر قصد استفاده از کود ماهی را دارید این پرسش به ذهنتان خطور کند که اصلا کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید؟ کود ماهی به دلیل دا...

1400 بهمن 13
علت-خشک-شدن-خرمای-مضافتی-و-راه-حل-آن

علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن

در این مقاله به علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن می پردازیم. خرمای مضافتی شهر بم که در استان کرمان ایران واقع شده است، با نام "خرمای بم" شناخته می...

1400 بهمن 13
انواع-روش-های-از-بین-بردن-علف-های-هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز خیلی به نوع علف هرزی که اطراف گیاه یا درخت شما روئیده است بستگی دارد. برای از بین بردن علف های هرز، می‌توانید به...

1400 بهمن 13
ساده-ترین-راه-های-جلوگیری-از-سرما-زدگی-درختان-و-شوری-خاک

جلوگیری از سرما زدگی درختان و شوری خاک

...

1400 بهمن 13
علت-ریزش-گل-انار-و-جلوگیری-از-آن

علت ریزش گل انار و راه جلوگیری

...

1400 بهمن 13
کود-مرغی-برای-انار

کود مرغی برای درخت انار

...

1400 بهمن 13
تاثیر-نمک-بر-درخت-انار

تاثیر نمک بر درخت انار

...

1400 بهمن 13
کود-مرغی-و-هر-آنچه-که-باید-درباره-آن-بدانید

کود مرغی | هر آنچه که باید درباره آن بدانید

...

1400 بهمن 13
جدیدترین-تکنولوژی-های-کشاورزی-تا-سال-2023

جدیدترین تکنولوژی های کشاورزی تا سال 2023

...

1400 بهمن 13
درمان-بار-ندادن-پسته-افزایش-باردهی-پسته

درمان بار ندادن پسته | افزایش باردهی پسته

...

1400 بهمن 13

نظرات کاربران

  ارسال نظر

  best sellers

  more