کود-فروت-ست-بهترین-راه-برای-افزایش-میوه-دهی

“کود فروت ست بهترین راه حل برای افزایش میوه دهی  درختان و محصولات زراعی شما است.”

جمله بالا پاسخ ما به تعداد زیادی از کاربران و مشتریانمان است که دغده اصلیشان بهبود محصول دهیست.

اصلا هدف از تولید و ترکیب عناصر موجود در کود فروت ست بن فارم، تولید محصولی برای بهبود میوه دهی و افزایش محصولات کشاورزان بوده است. اما همیشه این سوال از ما پرسیده می شود که کود فروت ست برای چه گیاهانی مناسب است؟ اصلا چرا باید از این کود استفاده کنیم؟ و در نهایت بهترین زمان برای استفاده از کود فروت ست چه موقع از سال است؟

در این مقاله سعی داریم با اینکه پیش از این هم راجع به این مهم صحبت نمودیم بازهم موضوع کود فروت ست را روشن تر کنیم و بیشتر این محصول شگفت انگیز بن فارم را به شما معرفی کنیم.

بیشتر بخوانید:کود فروت ست چیست و تاثیر آن بر میوه درختان


آنالیز ترکیبات کود فروت ست بن فارم رویش پارس

برای شروع ترکبات تشکیل دهنده کود فروت ست بن فارم را برایتان تشریح می کنیم. همانطور که در مقالات و صفحه محصول نیز آورده شده کود فروت ست از مجموعه ای از مهم ترین عناصر مغذی اصلی و ریز مغذی تشکیل شده که تاثیر عمده ای در کیفیت میوه دهی گیاهان شما دارند.

ترکیباتی از نیتروژن، پتاسیم، روی، بور و اسیدهای آمینه عناصر تشکیل دهنده کود فروت ست بن فارم را تشکیل می دهند که در ادامه یک به یک اهمیت وجود این عناصر را به شما توضیخ می دهیم و روشن می کنیم که چرا محصولی با همچین ترکیب درصد هایی از اینگونه عناصر برای تشکیل میوه ضروری هستند.

تاثیر نیتروژن موجود در کود فروت ست بر افزایش محصول | کود فروت ست بهترین راه حل برای افزایش میوه دهی

پاسخ این سوال: تمامی گیاهان. مهم ترین عنصری که گیاهان برای ادامه حیات به آن نیاز دارند نیتروژن (N) است. گیاه برای بهبود و تولید بهینه محصول به نیتروژن قابل توجه ای نیاز دارد که در مراحل مختلف رشد، باید در دسترس آن -حال چه از طریق کود دهی و چه از طریق جذب طبیعی- قرار گیرد.

عنصر نیتروژن عضو اصلی تشکیل دهنده مولکول کلروفیل بوده که گیاهان بعنوان غذا آن را مصرف می نمایند و حکم حیات گیاهان را دارد،

چگونه بفهمیم که گیاه دچار کمبود نیتروژن شده

یکی از علائم عمده کمبود نیتروژن در گیاهان تغییر رنگ گیاه و زرد شدن آن ها است. وقتی برگ های گیاه زرد می شوند اصطلاحا کلروزه شده و نیتروژن کافی در اختیار آن ها قرار نگرفته تا مولکول کلروفیل تشکیل شود و گیاه سبز رنگ شود. زیرا که عامل سبزی گیاه تشکیل همان مولکول کلروفیل است. در ملینک زیر به تفصیل راجع به کمبود نیتروژن در گیاهان صحبت کرده ایم می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره به علائم کمبود نیتروژن در گیاهان مراجعه فرمایید. 

میزان نیتروژن لازم برای افزایش میوه دهی 

البته توجه کنید که نیتروژن بیش از اندازه نیز مخرب است و می تواند نتیجه عکس در روند محصول دهی گیاهانتان داشته باشد. این مشکلات شامل عدم پایداری، شستشوی مواد مغذی و تحریک بیش از حد رشد میباشد. برخی از کودها از فرمولسیون «رهاسازی سریع» استفاده می‌کنند که امکان سبز شدن و رشد سریع را فراهم می‌کند، اما تاثیر طولانی‌مدت را ندارند و اندکی بعد گیاه در زمانی که واقعا نیاز دارد، به نیتروژن لازم دسترسی نخواهد داشت.

بنابراین برای یافتن میزان نیتروژن لازم ابتدا باید آنالیز خاک را انجام دهید ببینید وضعیت عناصر خاکتان به چه صورت بوده و سپس برای خرید و میزان کود دهی اقدام نمایید. بدین طریق حد بهینه نیتروژن مورد نیاز گیاه برای بهبود محصول را در اختیار آن قرار خواهید داد.

نقش پتاسیم موجود در کود فروت ست بر افزایش میوه دهی

پتاسیم با آب، مواد مغذی و کربوهیدرات ها در بافت گیاه حرکت می کند. پتاسیم با فعال شدن آنزیم در گیاه که بر تولید پروتئین، نشاسته و آدنوزین تری فسفات (ATP) تأثیر می گذارد، نقش دارد. تولید ATP می تواند سرعت فتوسنتز را تنظیم کند.

پتاسیم همچنین به تنظیم باز و بسته شدن روزنه ها کمک می کند. ازین طریق تبادل بخار آب، اکسیژن و دی اکسید کربن را در گیاه تنظیم می کند. اگر گیاه دچار کمبود پتاسیم باشد عمده ترین تاثیر آن توقف رشد گیاه و کاهش عملکرد آن یعنی عدم میوه دهی است.

بیشتر بخوانید:علائم کمبود پتاسیم در گیاهان

تاثیر پتاسیم موجود در فروت ست بر گیاهان 

 • پتاسیم رشد ریشه را افزایش می دهد و مقاومت به خشکی را بهبود می بخشد.
 • به حفظ آب در بافت ها کمک کرده و از پژمردگی گیاه جلوگیری می کند.
 • کمک به فتوسنتز و تولید غذا.
 • گیاه روزنه ها را بهتر کنترل کرده و انرژی در آن اتلاف نمی شود.
 • جابجایی و انتقال قند و نشاسته تولیدی در گیاه را بهبود می بخشد
 • تولید دانه های نشاسته ای را بهبود می بخشد
 • محتوای پروتئینی گیاه و محصولات آن را بهبود می بخشد
 • مقاومت گیاه در برابر بیماری ها را افزایش می دهد

وقتی می گوییم کود فروت ست بهترین راه حل برای افزایش میوه دهی و محصول دهی گیاهان است، بدلیل وجود عنصر تاثیر گذاری ماننده پتاسیم است.

نقش روی یا زینک موجود در کود فروت ست بر گیاهان

روی یا زینک نقش مهمی در رشد گیاه دارد و کمبود روی یا زینک می‌تواند رشد را متوقف کند. زینک یا روی تاثیر مستقیم بر سایتهای تولید مثلی گیاه دارد و کمبود آن ها دلیل اصلی توقف رشد ریشه‌ها و بافت‌ها و کاهش کلی عملکرد گیاه است. به بیان ساده، اگر گیاهی دچار کمبود روی یا زینک باشد، بهره وری آن کاهش می یابد.

چرا برای افزایش میوه دهی کود فروت ست حاوی زینک استفاده کنید

چند عامل وجود دارد که می تواند دسترسی گیاه به عنصر زینک یا روی را کاهش دهد. این عوامل در ابتدای فصل میوه دهی و بهار تشدید می شوند. بهمین دلیل است که بهترین زمان استفاده از کود فروت ست در ابتدا فصل رشد میوه است. در ادامه این موارد را بررسی کرده ایم.

چه عواملی بر دسترسی گیاه به زینک یا روی تاثیر گذارند

 • pH خاک: این ممکن است مهمترین عامل در مورد دسترسی به روی یا زینک در نظر گرفته شود. با افزایش pH خاک، دسترسی گیاه به زینک کاهش می یابد. بنابراین خاک هایی که خاصیت اسیدی کمتری دارند حتما باید استفاده از زینک کمکی برای گیاه را در نظر بگیرید.
 • دمای خاک: دمای خنک خاک می تواند منجر به افزایش کمبود روی شود زیرا رشد ریشه و کانی سازی کاهش می یابد. کمبود روی می تواند در اوایل فصل بهار که دما پایین تر است، بیشتر باشد.
 • بافت خاک: خاک های درشت، شنی و خاک های پیت با ذخایر روی کم و مواد آلی کم می توانند بیشتر در معرض کمبود روی باشند.
 • تحرک کم خاک: روی در درجه اول توسط گیاه از طریق نفوذ از ریشه جذب می شود. محدودیت این مکانیسم ها می تواند منجر به کاهش جذب و کمبود روی شود. بنابراین اگر خاک سفت باشد که گیاه نتواند در آن ریشه دوانی کند، دچار کمبود زینک خواهید شد.
 • سطوح فسفر: سطوح بالای فسفر می تواند دسترسی روی را کاهش دهد.

نشانه های ظاهری کمبود روی در گیاهان | کود فروت ست بهترین راه حل برای افزایش میوه دهی

 • کاهش طول ساقه گیاهان
 • برگ های کلروزه و خالدار
 • زرد شدن رگ برگ ها
 • کاهش تشکیل جوانه میوه
 • از بین رفتن سرشاخه بعد از یک سال در درختان میوه و مغز

در روزهای آتی بیشتر راجع به اهمیت فروت ست برای افزایش میوه دهی و دلیل استفاده از آن صحبت می کنیم. سرفصل های بعدی ازین قرار است:

 • مزیت استفاده از کود فروت ست
 • چرا باید از فروت ست برای گیاهانتان استفاده کرد
 • بهترین زمان برای استفاده از کود فروت ست
 • تاثیر عنصر بور موجود در کود فروت ست بر گیاهان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.