کمبود-گوگرد-در-سیب-زمینی-و-بیماری-اسکب-(1)

کمبود گوگرد در سیب زمینی مشابه کمبود نیتروژن نمایان می شود. همه برگ ها کوچکتر از سایز نرمال و طبیعی هستند و رنگ آنها زرد کمرنگ است و حتی برگ های جوان تر زرد روشن تر هستند که نباید با کمبود آهن اشتباه گرفته شود هرچند که شبیه هست ولی رگه ها در کمبود آهن سبز باقی می مانند. حداقل نیاز به گوگرد در محصولاتی مثل سیب زمینی را آب آبیاری تعیین میکند. خاک های آلی که در بیشتر محصولات سیب زمینی در مناطق شمالی استفاده میشود آزمایشی برای خاک است که کمبود گوگرد را تشخیص می دهد. سولفات بیشترین دسترسی را در خاک هایی با ph بیشتر از 6.0 دارد و این مقدار در دسترس برای خاک هایی با کمتر از این ph به تدریج کاهش پیدا می کند.

فواید گوگرد مایع در کشاورزی

بیماری اسکب سیب زمینی

بیماری اسکب یک بیماری معمول غددی که در هر جایی که سیب زمینی ها رشد می کنند اتفاق می افتد.

توجه:

اگر شما می خواهید در خاکی سیب زمینی کاشت کنید که قبلا غده ها رشد نکردند یا در آن ناحیه بیماری اسکب نبوده می توانید برای پیشگیری از گوگرد مایع بنشت استفاده کنید که از به وجود آمدن اسکب جلوگیری کند.

علائم بیماری اسکب

علائم بیماری اسکب تکه تکه های قهوه ای تیره روی سیب زمینی است که ممکن است افزایش پیدا کند. این ضایعات ممکن است فقط روی قسمت کوچکی از سطح غده اثر بگذارد یا ممکن است کل آن را پوشش دهد. گاهی اوقات قطعات رگه ای در حلقه های متمرکز حل می شوند.
بیماری اسکب توسط یک باکتری مثل ارگانیسم به وجود می آید که در واقع حکم فصل زمستانی برای سیب زمینی را دارد. ارگانیسم قطعا می تواند در خاک های قلیایی زنده بماند ولی در خاک هایی با اسید بالا نسبتا کم است همچنین میتواند با تاثیر گذاری بر غده های دانه, آب و باد به گیاه منتقل شود. ارگانیسم در کود های تازه نیز پراکنده میشود و می تواند از دستگاه گوارشی حیوانات نیز عبور کند.

بیشتر بخوانید:زرد شدن برگ سیب زمینی

علائم بیماری اسکب

بیماری اسکب از طریق پرزهای ساقه, از طریق جراحات و همچنین پوست غده های جوان می تواند وارد گیاه شود. علاوه بر سیب زمینی, دیگر محصولات نیز مثل چغندر قند, تربچه, شلغم, هویج و زردک می توانند تحت تاثیر این بیماری قرار گیرند.

اقدامات کنترل زیر در برابر بیماری اسکب خیلی تاثیر گذار هستند هرچند که در بیشتر موارد ترکیبی از این تکنیک ها لازم است.

بیشتر بخوانید:بیماری ساق سیاه سیب زمینی

کنترل بیماری اسکب
 • تولید بذر سیب زمینی بدون بیماری و ارقام مختلف مقاوم امکان پذیر است. ما استفاده از نوع پوست حنایی را پیشنهاد می کنیم چون مقاومت بیشتری در برابر بیماری ها را دارند.
 • چرخاندن ریشه محصولات با استفاده از کاشت در مکان های متناوب جهت کاهش بیماری
 • بیماری اسکب در خشکی و خاک های قلیایی بسیار شایع است, با اضافه کردن گوگرد مایع می توانید ph خاک را کاهش دهید. معمولا این بیماری در خاک هایی با سطح کمتر از ph 5.2 کنترل و سرکوب می شود. کیت های آزمایش مقرون به صرفه و ساده ی خاک با چک کردن ph خاک اغلب در دسترس هستند.
 • کاشت یک محصول پوشش مانند خردل, کلزا, یونجه قبل از کاشت سیب زمینی به کاهش عفونت ها کمک می کند.
 • آبیاری مناسب قبل از گسترش غده, اثر چشمگیری روی عفونت های معمول اسکب دارد و شما باید به مدت 2 تا 6 هفته آن را در خاک مرطوب نگهداری کنید. این تکنیک بسیار اثر گذار است به دلیل اینکه خاک هایی با رطوبت بالا میتواند باعث کاهش رشد باکتریهای جمع شده در سطح سیب زمینی شود.
 • بیش از اندازه آبیاری نکنید.

5 دیدگاه

 • سلام خسته نباشید من پارسال سیب زمینی کاشته بودم یچک نداشت ولی متاسفانه امسال همون زمین رو کاشتم خیلی زیاد داره گوگرد مایع دادم دوبار سم تیوجیت دادم هیچ تاثیری نداشته اگه میشه یه راهنماییم کنید

  • سلام
   اگر پوست سیب زمینی سفت نشده و با دست کشیدن پاک میشه هکتاری ۷ لیتر دیگر گوگرد بدید اما اگر سفت شده اسید فسفریک بدید (اسید فسفریک بسیار خطرناکه و باید مراقب باشید)

 • باسلام
  سیب زمینی من هم بیماری اسکب(چیچک ) داره
  چه سمی بزنم و چه زمانی بزنم و چطوری بزنم
  (سیب زمینی من تازه غده داده یعنی الان اندازه تخم مرغ هستش )

 • باسلام
  سیب زمینی من هم بیماری اسکی(چیچک ) داره
  چه سمی بزنم و چه زمانی بزنم و چطوری بزنم
  (سیب زمینی من تازه غده داده یعنی الان اندازه تخم مرغ هستش )

  • سلام و وقت بخیر
   دو مرتبه باید از گوگرد مایع استفاده کنید. هر مرتبه هکتاری ۷ لیتر گوگرد مایع تو آب آبیاری مصرف کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.