پنج-روش-طبیعی-برای-حاصلخیز-کردن-خاک

ممکن است پیش خود فکر کنید که هیچ روشی ثابتی برای بهبود وضعیت زراعی زمین وجود ندارد چه برسد به “پنج روش طبیعی برای حاصلخیز کردن خاک”! این تفکر شما درست است که مناطق مختلف از لحاظ آب و هوا، گیاهان، نوع خاک و منابع موجود با هم فرق می کنند.

یک مزرعه روستایی در شما کشور با یک باغ ارگانیک در منطقه مرکزی از زمین تا آسمان باهم تفاوت ها دارند.

با این تفاوت ها در ادامه 5 روش به شما پیشنهاد می کنیم که با استفاده از آن ها می توانید حاصلخیزی خاک را بصورت بیولوژیکی بهبود ببخشید. این اطمینان را به شما می دهیم که هرکدام از این پنج مورد را روی زمین خود اجرا کنید یک قدم در جهت حاصلخیز شدن بیشتر خاک زمینتان بصورت طبیعی برداشته اید.

بیشتر بخوانید:مقایسه کود مرغی و کود حیوانی


معرفی پنج روش طبیعی برای حاصلخیز کردن خاک 

  1. استفاده از روش نوین کشاورزی بدون شخم
  2. بکارگیری کودهای ارگانیک و طبیعی بجای کودهای شیمیایی
  3. استفاده حداقلی یا حذف آفت کش های شیمیایی
  4. سعی کنید همیشه روی خاک را با مالچ پوشش دهید
  5. ایجاد یک زیستگاه برای گیاهان مختلف با تنوع زیاد در باغ یا زمینتان

فواید کشاورزی بدون شخم | شخم نزدن زمین

یکی از پنج روش طبیعی برای حاصلخیز کردن خاک شخم نزدن آنست. شخم زدن زمین زیستگاه موجودات و میکرواورگانیسم های مفید خاک را دچار آشفتگی می کند. بسیاری از حشرات و موجوداتی که وظیفه گرد افشانی گیاهان را بر عهده دارند در طول زمستان در خاک تخم ریزی می کنند. شخم زدن موجب از بین رفتن آن تخم ها و طبیعتا کاهش نرخ گرد افشانی گیاهان، و در نهایت کاهش محصول شما خواهد شد. برای مثال 70% از گونه های زیستی زنبورها در زیر زمین تخم ریزی می کنند (ground dwelling).

شخم زدن زمین موجب انقراض یا در خطر انقراض بودن این موجودات مفید شده است.

ضمنا بقایای محصولاتتان که روی زمین بجا مانده جمع آوری نکنید. میکرواورگانیسم ها و باکتری ها و قارچ های مفید برای رشد گیاهان از آن ها تغذیه میکنند. بدین طریق مواد آلی و کربوهیدرات را در خاک خود افزایش می دهید.

استفاده از کودهای طبیعی و ارگانیک بجای کودهای شیمیایی

یکی دیگر از پنج روش طبیعی برای حاصلخیز کردن، استفاده از کمپوست و کودهای ارگانیک یا پوششهایی مانند worm casting روی خاک یکی از روشهاییست که بصورت طبیعی زیستگاه طبیعی خاک زمین زراعیتان را بخوبی تقویت خواهید کرد.

تمامی محصولات رویش پارس بر اساس مواد ارگانیک و طبیعی تولید شده و کاملا با محیط زیست و زیستگاه میکرواورگانیسم های خاک سازگار هستند. می توانید با استفاده از محصولات ما براحتی حاصلخیزی خاک خود را افزایش می دهید.

بیشتر بخوانید:تفاوت بین کمپوست و کود چیست

استفاده از worm casting ،hot compost، actively aerated compost tea (AACT) 

استفاده-از-worm-casting-،hot-compost،-actively-aerated-compost-tea-AACT 
استفاده ازworm casting hot compost actively aerated compost tea AACT

یکی از روشهای ارگانیکی که می توانید بعنوان تقویت کننده طبیعی خاک زمین زراعیتان از آن استفاده کنید کمپوست گرم (hot compost) است. البته توجه کنید که استفاده از روشهای worm casting یا hot compost زیرستگاه میکروارگانیسم های مفید خاک را بهبود می بخشد و نباید انتظار داشتن عناصر اصلی یا ریزمغذی بالایی از آنها داشته باشید.

اگر باغچه را از ابتدا شروع می‌کنید، می‌توانید روش‌هایی مانند bigulkultur را نیز در نظر بگیرید که می‌تواند چندین دهه حاصلخیزی بیولوژیکی خاک را فراهم کند. اگر سطح رشد زیادی دارید و تعداد زیادی کرم یا کمپوست ندارید، actively aerated compost tea  (AACT) درست کنید و آن را به عنوان خاک شویی و/یا محلول پاشی چندین بار در سال استفاده کنید (یا بیشتر اگر خاک ضعیفی دارید. یا گیاهان شما علائم بیماری برگی را نشان می دهند).

پرهیز از استفاده از آفت کش های شیمیایی | یکی از پنج روش طبیعی برای حاصلخیز کردن خاک

اندازه‌گیری اثرات آفت‌کش‌های مختلف (حشره‌کش‌ها، علف‌کش‌ها، قارچ‌کش‌ها و غیره) بر جوامع میکروبی خاک در هر نوع خاک و سیستم کاشت تقریباً غیرممکن است، به‌خصوص زمانی که شروع به ترکیب و استفاده از انواع مختلف آفت‌کش‌ها در طول سال کنید.

فلسفه کلی ما (بر اساس اصل احتیاط) این است که برای انسان ایده خوبی است که از خوردن آفت کش های مختل کننده غدد درون ریز و سموم عصبی خودداری کنند. به خصوص اگر مادر باردار، نوزاد یا کودک هستید. (اتفاقاً آکادمی اطفال آمریکا نیز این دیدگاه را تایید می کند.)

ما فکر می کنیم که همین فلسفه برای استفاده از این مواد در جوامع میکروبی خاک شما نیز صادق است. اگر مجبور به استفاده از آفت کش هستید، مطمئن شوید که کمترین حد مواد آسیب زننده به زیستگاه مفید خاک زراعی و سلامت بدن انسان ها در آن وجود داشته باشد.
یکی از بهترین آفت کش های ارگانیک که حکم کود و تقویت کننده خاک شمارا دارد کود گوگرد مایع بن فارم است که می توانید با کلیک بر لینک زیر در باره آن مطالعه کنید.

گوگرد مایع ، از بین بردن قارچ ها و آفات با گوگرد مایع

در مقالی آتی در باره افزایش تنوع زیستی و خاصیت مالچ پاشی صحبت خواهیم کرد.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *