علل-بار-ندادن-درخت-پسته

اگر در زمینه پرورش پسته فعال هستید مطمئنا علل بار ندادن درخت پسته یکی از دغدغه های ذهنی شما میباشد. پسته یکی از محصولات مهم کشاورزی است که در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر جهان تولید می‌شود. اما گاهی اوقات درختان پسته به دلایلی بار نمی‌دهند. این موارد می تواند بیماری، نارسایی آبی، عوامل زیستی، نوع رقم پسته و غیره باشد. در این مقاله به بررسی علل بار ندادن درخت پسته و راه‌هایی برای پیشگیری از آن پرداخته می‌شود.


یکی از بهترین کودهایی که برای بهبود شرایط درختان پسته می توانید استفاده کنید گوگرد مایع است. در لینک زیر می توانید درباره گوگرد مایع مطالعه فرمایید.

گوگرد مایع


علل بار ندادن درخت پسته چه مواردی هستند؟

مواردی که در ادامه نام می بریم علل بار ندادن درخت پسته هستند:

  1. عدم پرهیز از آفت‌ها و بیماری‌ها
  2. نبودن شرایط مناسب برای رشد درخت پسته
  3. نبودن تنوع ژنتیکی در درختان پسته
  4. عدم تغذیه مناسب
  5. نوع خاک نامناسب

در ادامه راجع به هرکدام از علل بار ندادن درخت پسته که در بالا ذکر کردیم توضیح می دهیم.

درمان بار ندادن پسته | افزایش باردهی پسته

آفت‌ها و بیماری‌های درخت پسته

آفات-و-بیماری-های-درخت-پسته

آفت ها و بیماری هایی که علل بار ندادن درخت پسته هستند

یکی از علل اصلی بار ندادن درخت پسته، عدم پرهیز از آفت‌ها و بیماری‌هایی است که می‌تواند بر روی درختان تأثیر بگذارد. برخی از آفت‌ها و بیماری‌هایی که می‌توانند به این مشکل منجر شوند، شامل بیماری لکه‌های قهوه‌ای، شب‌پرها، کنه‌های شاخه و برگ و پروانه‌های پسته هستند. برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است از روش‌های پیشگیری و مبارزه با این آفت‌ها و بیماری‌ها استفاده شود.

بیماری هایی که علل بار ندادن درخت پسته هستند

درخت پسته ممکن است به برخی بیماری‌ها مبتلا شود که این بیماری ها می‌توانند باعث کاهش عملکرد و کیفیت محصول شوند. برخی از رایج‌ترین بیماری‌های درخت پسته عبارتند از:

  1. بیماری کلیپورتوریوزیس (Clipper Dieback): این بیماری موجب خشک شدن شاخه‌ها و کاهش رشد درخت پسته می‌شود.
  2. بیماری آنتراکنوز (Anthracnose): این بیماری موجب ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها و کاهش عملکرد درخت پسته می‌شود.
  3. بیماری کلاستریوزیس (Clasterosporium): این بیماری باعث سیاه شدن برگ‌ها و کاهش عملکرد درخت پسته می‌شود.
  4. بیماری تنبلی بار (Fruit Rot): این بیماری باعث فساد محصولات درخت پسته می‌شود.

حشرات یا آفت هایی که از علل بار ندادن درخت پسته هستند

درختان پسته می‌توانند توسط بسیاری از حشرات و آفات تخریب شوند. برخی از این حشرات و آفات عبارتند از:

 کنه پسته

این کنه‌ها رشد سریعی دارند و می‌توانند در یک فصل رشد و تکثیر کنند. آن‌ها پس از رسیدن به سن بالغی ، به برگ‌های پسته حمله می کنند و در نهایت به میوه‌های درخت پسته حمله می‌کنند.

پروانه پسته

لاروهای این پروانه در میوه‌های پسته جاسازی می‌شوند و در نهایت به شکل پروانه بزرگ می‌روند. آن‌ها می‌توانند به میوه‌های درخت پسته آسیب برسانند.

شته پسته

شته پسته یکی از شایع‌ترین حشرات آفت درختان پسته است. آن‌ها برگ‌ها و نوک‌های شاخه‌های پسته را نیز تخریب می‌کنند و به عنوان یک آفت جدی در باغات پسته شناخته می‌شوند.

شپشک پسته 

این شپشک در برگ‌ها و شاخه‌های جوان درخت پسته جاسازی می‌شود و از پراکنش و رشد درختان پسته جلوگیری می‌کند.

کرم پسته

  این کرم‌ها در داخل محصولات پسته به‌طور مستقیم زندگی می‌کنند و موجب تخریب محصولات می‌شوند.

پسیل پسته

یکی از حشرات آفتزا است که به برگ‌های درخت پسته حمله می‌کند و می‌تواند باعث آسیب‌های جدی در باغ‌های پسته شود. این حشره از خانواده پسیلیدها بوده و به عنوان Cacopsylla sp. شناخته می‌شود.

پسیل پسته در طول فصل رشد و پرورش خود از گل‌ها و برگ‌های درخت پسته تغذیه می‌کند و باعث خشک شدن و زرد شدن برگ‌ها می‌شود. همچنین، این حشره می‌تواند با گسترش بیماری‌های قارچی و باکتریایی نیز همراه شود.

برای مطالعه بیشتر درباره پسیل پسته به لینک زیر مراجعه فرمایید:

پسیل چیست | کنترل و دفع کامل آفت پسیل

نبودن شرایط مناسب برای رشد درخت پسته

علت دیگری که می‌تواند از علل بار ندادن درخت پسته باشد، عدم وجود شرایط مناسب برای رشد آن است. این شرایط شامل نور، آب، تراکم و حشرات گردشگر هستند. در صورتی که درخت پسته به مقدار کافی آب و نور دریافت نکند، ممکن است بار ندهد. همچنین، اگر تعداد درختان پسته در یک منطقه بسیار زیاد باشد، این می‌تواند باعث کاهش تأثیر بر روی باردهی آن‌ها شود. در این صورت، بهتر است که درختان پسته را به مقدار کافی فاصله داده شود تا شرایط مناسب برای رشد آن

نبودن تنوع ژنتیکی در درختان پسته 

علت دیگری که می‌تواند به عدم باردهی درخت پسته منجر شود، نبودن تنوع ژنتیکی در درختان پسته است. در صورتی که در یک منطقه فقط از یک نوع درخت پسته استفاده شود، این می‌تواند باعث کاهش تنوع ژنتیکی و توانایی درختان برای مقاومت در برابر آفت‌ها و بیماری‌ها شود. بنابراین، بهتر است از چند نوع درخت پسته استفاده شود تا تنوع ژنتیکی افزایش یابد و درختان بتوانند بهتر با مشکلات مختلف روبرو شوند.

عدم تغذیه مناسب از علل بار ندادن درخت پسته

عدم تغذیه مناسب نیز می‌تواند به عدم باردهی درخت پسته منجر شود. در صورتی که درخت پسته به مقدار کافی عناصر غذایی مورد نیاز خود را دریافت نکند، این می‌تواند باعث کاهش باردهی آن شود. برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است از روش‌های تغذیه مناسب برای درختان پسته استفاده شود.

خاک نامناسب از علل بار ندادن درخت پسته

نوع خاک نیز می‌تواند به عدم باردهی درخت پسته منجر شود. در صورتی که خاک مناسب برای رشد درخت پسته در دسترس نباشد، ممکن است درخت پسته به مقدار کافی عناصر غذایی نرسیده و این باعث کاهش باردهی آن شود. بهتر است قبل از کاشت درخت پسته، خاک مورد نظر با توجه به نیازهای درخت پسته بررسی شود.

به طور کلی، علل بار ندادن درخت پسته بسیار زیاد هستند، اما با توجه به رعایت روش‌های پیشگیری و درمانی می‌توان این مشکل را بهبود داد. به عنوان مثال، با انجام کوددهی مناسب، رعایت رژیم آبیاری صحیح، استفاده از روش‌های شیمیایی و بیولوژیکی در مقابله با آفت‌ها و بیماری‌ها، توجه به تنوع ژنتیکی در درختان پسته، و توجه به نوع خاک و خصوصیات آن، می‌توان عملکرد محصول دهی درختان پسته را بهبود بخشید.

در نهایت، بهتر است برای جلوگیری از این مشکلات، همواره به راهنمایی کارشناسان متخصص در زمینه کشت و پرورش درخت پسته توجه کرد و با رعایت نکاتی که در این مقاله ذکر شد، بهترین عملکرد را از درختان پسته خود بدست آورد.

مشاوران ما در رویش پارس در هر زمانی از شبانه روز پاسخ گوی شما عزیزان هستند. کافیست از طریق کلیک بر آیکون سمت راست پایین صفحه یا شماره تماس های بخش تماس با ما، با متخصصان کشاورزی تماس حاصل فرمایید. 

Related articles

more
کود-ماهی-را-برای-چه-گیاهانی-می-توانید-استفاده-کنید

کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید

شاید اگر قصد استفاده از کود ماهی را دارید این پرسش به ذهنتان خطور کند که اصلا کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید؟ کود ماهی به دلیل دا...

1401 اسفند 22
علت-خشک-شدن-خرمای-مضافتی-و-راه-حل-آن

علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن

در این مقاله به علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن می پردازیم. خرمای مضافتی شهر بم که در استان کرمان ایران واقع شده است، با نام "خرمای بم" شناخته می...

1401 اسفند 22
انواع-روش-های-از-بین-بردن-علف-های-هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز خیلی به نوع علف هرزی که اطراف گیاه یا درخت شما روئیده است بستگی دارد. برای از بین بردن علف های هرز، می‌توانید به...

1401 اسفند 22
ساده-ترین-راه-های-جلوگیری-از-سرما-زدگی-درختان-و-شوری-خاک

جلوگیری از سرما زدگی درختان و شوری خاک

...

1401 اسفند 22
علت-ریزش-گل-انار-و-جلوگیری-از-آن

علت ریزش گل انار و راه جلوگیری

...

1401 اسفند 22
کود-مرغی-برای-انار

کود مرغی برای درخت انار

...

1401 اسفند 22
تاثیر-نمک-بر-درخت-انار

تاثیر نمک بر درخت انار

...

1401 اسفند 22
کود-مرغی-و-هر-آنچه-که-باید-درباره-آن-بدانید

کود مرغی | هر آنچه که باید درباره آن بدانید

...

1401 اسفند 22
جدیدترین-تکنولوژی-های-کشاورزی-تا-سال-2023

جدیدترین تکنولوژی های کشاورزی تا سال 2023

...

1401 اسفند 22
درمان-بار-ندادن-پسته-افزایش-باردهی-پسته

درمان بار ندادن پسته | افزایش باردهی پسته

...

1401 اسفند 22

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر

best sellers

more