علت-سوختن-و-خشک-شدن-برگ-گیاهان-و-راه-حل-آن

اگر متوجه خوشکل و قهوه ای رنگ شدن نوک برگ گیاهانتان شدید، بدانید و آگاه باشید که برگ دچار سوختگی شده و در این مقاله تلاش کردیم که راجع به علت سوختن و خشک شدن برگ گیاهان و راه حل آن صحبت میکنیم.

بنظرتان علل سوختگی نوک برگ چیست؟ چگونه باید این اتفاق را پیشگیری یا درمان کیند؟

علت سوختن نوک برگ گیاهان

یکی از آزاردهنده ترین که متاسفانه فوق العاده رایج هم هست، سوختن نوک برگ گیاهان است. فرض کنید بعد از این همه زحمتی که برای رشد درختان خود میکشید، ببینید که برگهای آن یکی یکی زرد رنگ سپس قهوه ای و خشک میگردد. این حالت حتی زمانی که تمام کارهای لازم برای رشد گیاه را انجام داده ایم پیش می آید، و واقعا آزار دهنده است. زیرا با وجود اینکه به درستی از گیاهان خود مراقبت کرده اید، از علت اصلی آن آگاهی ندارید.

با این حال، می توانیم بگوییم که این کاملا طبیعی است و یکی از مشکلات رایج اکثر کشاورزان است. به خصوص اگر گیاهانی با برگ های بلند دارید. برای مثال گیاهان عنکبوتی عموما دچار این سوختگی میگردند. در ادامه با ما همراه باشید تا علت سوختن و خشک شدن برگ گیاهان و راه حل آن را خدمتتان توضیح دهیم

علل اصلی زرد شدن و سوختن نوک برگ گیاهان

یک نکته را همیشه باید مد نظر قرار دهید، سوختگی نوک برگ یا کل برگ باعث آسیب دائمی به گیاه شما میگردد. این مشکل غیر قابل برگشت و تنها راه برای نجات گیاه شما اصلاح مشکل اساسی است.

بنابراین باید بدانید که دلیل سوختگی برگ گیاهان چیست و چگونه باید از این اتفاق پیشگیری یا آن را درمان نمایید.

گرما و خشکی، علت سوختن و خشک شدن برگ گیاهان و راه حل آن

گرما-و-خشکی،-علت-سوختن-و-خشک-شدن-برگ-گیاهان-و-راه-حل-آن

گرما-و-خشکی،-علت-سوختن-و-خشک-شدن-برگ-گیاهان-و-راه-حل-آن

گرمای بیش از حد تحمل برای گیاه، منجر به انفعال علائم حیاتی گیاه میگردد. دلیل آن هم از بین رفتن رطوبت مورد نیاز گیاهست.

درمان سوختن برگ درختان در اثر گرما

در طول هوای گرم و خشک تابستان، پیشنهاد می کنیم گیاهان خود را مه پاش کنید یا آنها را در کنار یک مرطوب کننده قرار دهید. همچنین می توانید چندین گیاه را در کنار هم قرار دهید تا یک ناحیه از رطوبت ایجاد کنید. همچنین پیشنهاد می کنیم یک ظرف آب نیز در مرکز قرار دهید.

کود دهی بیش از حد، علت سوختن و خشک شدن برگ گیاهان و راه حل آن

کود-دهی-بیش-از-حد،-علت-سوختن-و-خشک-شدن-برگ-گیاهان-و-راه-حل-آن

کود-دهی-بیش-از-حد،-علت-سوختن-و-خشک-شدن-برگ-گیاهان-و-راه-حل-آن

کود زیاد یکی از عوامل اصلی سوختن برگ و خشک شدن نوک برگ گیاهان است. گاهی اوقات، امکان دارد گیاهان شما را نیز از بین ببرد. نمکهای معدنی موجود در کودهای شیمیایی رطوبت را از گیاهان خارج می کند. بنابراین سعی کنید از کودهای ارگانیک با ترکیبات طبیعی استفاده کنید. همیشه دستورالعمل های روی برچسب کود را دنبال کنید یا گیاهان خود را بر اساس نیاز آنها تغذیه کنید.

یکی از اصلی ترین کارها پیش از کود دهی، آنالیز خاک زراعیست. آنالیز کمک میکند که شما کود را به اندازه خریداری (صرفه جویی در هزینه) و استفاده کنید. جهت مشورت خرید میتوانید با کارشناسان ما در رویش پارس تماس حاصل فرمایید. توجه کنید که تمامی مجموعه رویش پارس محصولات خود را از ترکیبات ارگانیک و دوسدار گیاهان تولید میکند. بنابراین با خرید از ما نگران سوختن ریشه و برگ گیاهان خود بهیچ وجه نباشید.

بیشتر بخوانید:کود دهی مرکبات

سوختن برگ گیاه در اثر نور بیش از اندازه

سوختن-برگ-گیاه-در-اثر-نور-بیش-از-اندازه

سوختن-برگ-گیاه-در-اثر-نور-بیش-از-اندازه

نور مستقیم خورشید، یک عامل بسیار تاثیر گذار در سوختن و خشک شدن برگ گیاهان، که نیاز به توجه بسیار دارد. اگر در جهت پرورش گیاهان مطالعه داشته باشید، مطمئنا میزان نور مورد نیاز گیاهان آپارتمانی جهت رشد را دیده اید که با عدد آن را نشان میدهند.

برخی نرم افزارهای اندرویدی وجود دارد که با نگه داشتن گوشی همراهتان روی سر گیاه، میزان نور دردسترس گیاه را به شما در قالب عدد، نشان میدهد. ازینطریق میتوانید مقدار نور مورد نیاز جهت رشد را به طور تقریبی بدست آورید. البته این روشی نیست که بتوانید کاملا بر آن تکیه کنید.

اگر میزان نور در دسترس گیاه خانگی شما بیش از اندازه باشد، میتوانید با قرار دادن پارچه روی پنجره از شدت نور خوردشید بکاهید. یا گیاه را از آن مکان جابجا کنید.

سوختن و خشک شدن برگ گیاهان در اثر آبیاری نامناسب

آبیاری برای گیاهان آپارتمانی خصوصا اهمیت بسیاری دارد. حد آبیاری برای هر گیاهی متغییر است. برخی گیاهان آپارتمانی رطوبت دوستند و ترجیح میدهند خاک آنها مرطوب بماند. اما بسیاری از گیاهان هستند که فضای مرطوب منجر به بیماریهای قارچی برای آنها میگردد. ساده ترین کاری که باید بکنید، شناخت علایق آبی گیاهتان و پس از آن بررسی مقدار رطوبت خاک است.

علاوه بر موارد بالا زهکشی مناسب را حتما برای گیاهانتان در نظر بگیرید.

مواردی که در بالا گفتیم را رعایت کنید، در این صورت گیاهتان دچار سوختگی یا خشکی نوک برگها نمیگردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.