راه-ساده-اندازه-گیری-pH-اسیدیته-خاک-برای-کشاورزان

بسیاری از مراجعه کنندگان از ما میپرسند که راه ساده اندازه گیری pH | اسیدیته خاک برای کشاورزان چگونه است؟

اسیدیته خاک یا همان pH چیست و سطح درست آن چه تاثیری بر رشد و محصول دهی زمین زراعی شما دارد؟ این سوالهاییست که ذهن همه مشتریان و کشاورزان را بخود مشغول کرده است.

در این مقاله سعی کردیم ساده ترین روش های اندازه گیری و تست اسیدیته خاک در خانه و سر زمین های کشاورزی را خدمتتان تشریح کنیم.

بیشتر بخوانید: انواع محصولات رویش پارس


علت اندازه گیری pH خاک در کشاورزی

اسیدیته خاک یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در کشاورزیست که شاید بسیاری از افراد به آن دقت نکرده یا از آن اطلاع ندارند. اینکه شما بدانید که میزان اسیدی یا بازی بودن خاک زراعی شما چه قدر است، تاثیر مستقیم بر نحوه رشد گیاهانتان دارد.

تمامی گیاهان برای رشد کامل نیاز به یک سری عوامل محیطی دارند که باید به بهترین نحو برای آنها فرآهم گردد. اگر شما میزان اسیدیته خاک را بررسی نکنید و همینطور به کشت و فرآیند کشاورزی ادامه دهید، مطمئن باشید که یک روزی خسارت سنگینی به شما خواهد رسید. اگر امسال نباشد، یک سال دیگر این اتفاق خواهد افتاد، زیرا در واقع شما نمیدانید که سلامت خاک شما که تاثیر مستقیم بر سلامت گیاهانتان است بچه صورت است.

رشد نکردن گیاهانتان می تواند از عواقب تنظیم نبودن اسیدیته خاک شما باشد.

pH | اسیدیته خاک چیست

pH-اسیدیته-خاک-چیست
pH-اسیدیته-خاک-چیست

علم شیمی تاثیر بسیاری در پیشرفت کشاورزی داشته است. اسیدیته خاک یا pH درواقع یک متره و معیار شیمیایی برای اندازه گیری و تعیین سطح اسیدی یا بازی بودن خاک می باشد.

pH مخفف potential of Hydrogen می باشد. مقیاس کلی pH از ۱ تا ۱۴ گسترش می یابد. اما بیشتر خاک ها اسیدیته آن ها از ۳.۵ تا ۸.۵ متغیر است. ممکن است پیش خود بگویید که این همه نیاز به بزرگ کردن این متغییر خاک نیست اما در واقع اگر شما قصد دارید حداکثر برداشت را از باغ یا زمین خود داشته باشید باید pH یا اسیدیته را در محدوده مورد نیاز گیاه نگه دارید.

یک راه ساده اندازه گیری pH | اسیدیته خاک برای کشاورزان چیست

اندازه گیری pH یا اسیدیته خاک کار سختی نیست و شما برای فرآهم کردن شرایط بهینه رشد گیاهان با خرید کیت تست pH خاک براحتی می توانید در محل اسیدیته را اندازه گیری کنید. بنابراین یک راه ساده اندازه گیری pH | اسیدیته خاک برای کشاورزان این است که بدقت دستورالعمل روی بسته را پیروی کنید روش بسیار بصرفه و قابل اعتمادیست.

یکی از روش های شروع کشاورزی در یک محل جدید توجه به زمین ها و گیاهانیست که در همسایگی شما کاشته شده اند. بدین طریق می توانید شرایط را برای پرورش همان گیاه فرآهم آورید

راه حل تنظیم pH خاک

در اکثر مواقع ممکن است که کشاورز صورت مسئله را پاک کند. بدین معنا که گاهی تغییر pH خاک یا زمان زیادی از شما می برد یا هزینه گزافی را مجبور به پرداخت هستید. بنابراین بهتر است pH خاک را تعیین و هرچقدر که بود آن سال محصولی بکارید که با آن pH همخوانی داشته باشد.

اگر قصد به تغییر pH خاک گرفتید اولین مسئله ای که باید به آن دقت کنید این است که تغییر pH یا اسیدیته خاک یک فرآیند در جریان میباشد. یعینی شما باید یک مدت زمانی را صرف این کار کنید.

اگر بعد از تنظیم pH روند آن را دنبال نکردید و خاک به pH قبلی خود برگردد، رشد گیاهان متوقف میگردد.

محدوده بهترین اسیدیته یا pH خاک

همانطور که در بالا ذکر شد، اندازه گیری pH خاک حالت اسیدی یا بازی آن را مشخص می کند. عموما pH خاک در محدوده ۳.۵ (بسیار اسیدی) تا ۸.۵ (بازی) تغییر می کند. اگر سنجش pH در محدوده عدد ۷ باشد، خاک خنثی است. درصورتی که عدد اسیدیته کمتر از ۷باشد خاک خاصیت اسیدی داشته و در محدوده اسیدیست. اگر بالای ۷ باشد هم در محدوده بازی قرار دارید.

یکی از بهترین اعداد که اکثر گیاهان با آن سازگار هستند pH ۶.۵ است.

بهترین عدد pH چند است

اکثر گیاهان با pH ۶.۵ سازگارند. این یعنی اندکی اسیدی بودن خاک برای رشد گیاهان بهتر است. اما در حد ۰.۵ درجه کماتر از حالت خنثی نه بیشتر. در مقابل سبزیجات در محدوده بازی رشد بهتری دارند. pH ۷.۵ برای آن ها عموما بهینه است.

این درحالیست که گیاهان میوه ای ترجیخ می دهند که pH در محدوده خنثی متمایل به اسیدی یعنی همان ۶.۵ رشد کنند. اندازه گیری اسیدیته به شما دید بهتری نسبت به شرایط کاشت محصول بعدی بشما می دهد.

راه ساده اندازه گیری pH | اسیدیته خاک برای کشاورزان چیست؟

در پاراگراف های قبلی اعداد و محدوده pH را به شما معرفی کردیم. یک راه ساده اندازه گیری pH | اسیدیته خاک برای کشاورزی شامل ترکیب اندکی خاک با یک محلول شیمیایی میباشد که نوار تست pH را در آن مخلوطی که تهیه کردید قرار گرفته و بر اساس میزان اسیدیته تغییر رنگ می دهد.

خرید دستگاه اندازه گیری pH برای سنجش اسیدیته خاک

دستگاه های سنجش pH خاک شامل یک دستگاه اصلی بوده که با یک نمایشگر روی آن عدد pH را به شما نشان میدهد. یکی دیگر از اجزای دستگاه سنجش اسیدیته یک پراب است که عموما شبیه مداد در دست قرار گرفته و توسط یک سیم مانند سیم تلفن به دستگاه وصل می گردد.

این شکل کلی اکثر دستگاه های pH رایج در بازار ایران است. البته در نظر داشته باشید که دستگاه pH باید پیش از استفاده اصلی توسط محلول های بافری کالیبره شوند.

معرفی رنگ های استاندارد کاغذ pH 

اگر خاک در محدوده اسیدی باشد کاغذ تست به رنگ نارنجی متمایل به زرد تغییر رنگ میدهد. رنگ محدوده خنثی سبز و سبز تاریک متمایل به آبی و سورمه ای نیز نشان دهنده محدوده بازی است.

روی بسته های تست pH یک راهنما قرار دارد که شما می توانید رنگ بدست آمده را با رنگ روی بسته مقایسه و عدد pH خاک را دقیقتر بدست آورید. بدین صورت می توانید به راحتی اسیدیته خاک را بدست آورید.

بهترین زمان ممکن برای اندازه گیری pH خاک

برای اندازه گیری pH یا اسیدیته خاک هر موقع آن را تست کنید می توانید به جواب مورد نظر برسید. تنها اگر زمانی که به خاک کود اعمال کردید یا مواد معدنی به آن افزوده اید، سه ماه بعد باید pH یا اسیدیته را اندازه گیری کنید. در غیر این صورت عددی که بدست می آورید خیلی قابل اعتماد نیست.

معنی محدوده pH بدست آمده از خاک

همانطور که در بالا ذکر شد هر محدوده pH معنای مختص به خود را دارد.

محدوده pH از ۳.۵ تا ۵ به چه معناست

اگر pH یا اسیدیته اندازه گیری شده در محدوده بالا قرار گرفت خاک شرایط بسیار اسیدی برای گیاهان دارد. در این حالت بهتر است pH را به بالای ۵ ببرید. یکی از راه های آن افزودن آهک به خاک است. 

یکی دیگر از روش های تنظیم pH خاک محصولات رویش پارس است که می توانند در عین حالی که عناصر مورد نیاز خاک را به آن میرسانند pH  را هم در محدوده ایده آل تنظیم کنند. کافیست pH خاک را بدست آورده و عدد آن را به متخخصان ما ارائه کنید تا بهترین محصول متناسب با شرایط خاک را به شما معرفی نمایند.

چه گیاهانی در محدوده ۵.۱ تا ۶ رشد می کنند

  • گیاه کاملیا (camellias)
  • گل آزالیا (Azaleas)
  • گیاه رودودندرون یا همان گل صد تومانی
  • علف جارو
  • سیب زمینی

محدوده پنج و نیم تا شش بهترین شرایط اسیدیته برای رشد این گیاهان است.

در روز های آتی بیشتر در این باره صحبت خواهیم کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.