تاثیر-سموم-شیمیایی-علف-کش-بر-مرکبات

اکثر باغداران از اهمیت کنترل علف های هرز برای رشد و استقرار درختان مرکبات جوان باخبرند اما نکته ای که به آن توجه نمی کنند تاثیر سموم شیمیایی علف کش بر مرکبات است. بله، شکی نداریم که می توانید علف های هرز موجود در باغستان های جوان را توسط سموم شیمیایی علف کش بطرز کارآمد و مقرون به صرفه مدیریت کنید. اما آیا می دانستید که اگر از سموم شیمیایی حال چه نوع علف کش (herbicide)، چه آفت کش (pesticide) آن ها باشد، بدرستی استفاده نشود، تاثیر آن در بلند مخرب خواهد بود؟

بیشتر بخوانید:نشانه های ظاهری تاثیر مخرب سموم شیمیایی علف کش

زمان و مقدار استفاده و روش سمپاشی موارد بسیار مهمیست که پیش از استفاده از سموم شیمیایی باید از آن اطلاع کامل کسب کنید. با این حال، قبل از استفاده از سموم علف کش، باید مراقب درختان جوان و تازه کاشته شده خود باشید. استفاده نادرست از علف کش (هرچقدر هم که تعداد دفعات آن کم باشد) می تواند منجر به آسیب یا حتی از بین رفتن درختان جوان شود. تاثیر استفاده اشتباه از سموم علف کش طوریست که می تواند بنیه مرکبات جوان را کاهش دهد، و استقراو و ریشه دوانی آنها را به تاخیر بیندازد و منجر به مشکلات دیگری مانند افزایش بیماری و آفات زدگی شود. آسیب علف کش می تواند باعث کاهش رشد درختان تازه کاشته شده و در نتیجه از دست رفتن پول و زمان و عمر باغداران گردد.

در این مقاله سعی کردیم تاثیر سموم شیمیایی علف کش بر مرکبات جوان را برایتان تشریح کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:علت زرد شدن برگ درخت پرتقال


منشا تاثیر مخرب سموم شیمیایی علف کش بر مرکبات

منشا-تاثیر-مخرب-سموم-شیمیایی-علف-کش-بر-مرکبات

منشا تاثیر مخرب سموم شیمیایی علف کش بر مرکبات

اولین مسئله ای که برای شناخت تاثیر سموم شیمیایی علف کش بر مرکبات باید از آن اطلاع پیدا کنید (تا بتوانید از آسیب رساندن آن ها جلوگیری کنید)، درک نحوه جذب علف کش ها توسط درختان است. دو مسیر اصلی برای ورود سموم علف کش به درختان وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

نحوه جذب سموم علف کش توسط درختان

  1. جذب از طریق برگ یا پوست درختاولین روش برای جذب سموم علف کش توسط مرکبات جذب از طریق برگ ها یا پوسته تنه درخت است. یکی از روش های مرسوم پخش کردن سموم همان اسپری کردن سم روی درختان است که طبیعتا در این روش سم با شاخ و برگ ها تماس حاصل می کند. تنه هایی که کمتر از یک سال پیوند زده شده اند ممکن است هنوز پوست سبز و نا بالغی داشته باشند و سم ازین طریق جذب درختان جوان گردد.بنابراین راه جذب اصلی سموم در این مورد، پوست ها و بافت های سبز نابالغ است. پوسته بالغ درخت به رنگ قهوه و پوسته نابالغ سبز رنگ و لطیف است.
  2. جذب سموم علف کش از طریق خاک

راه دوم برای ورود علف کش ها نفوذ به خاک و جذب باقی مانده سموم علف کش از طریق ریشه های گیاه است. این نوع جذب از خاک هنگام استفاده از علف کش های پیش             رویشی باقیمانده سموم علف کش بیشتر است.

بیشتر بخوانید:افزایش میوه دهی مرکبات با کود فروت ست

نحوه تاثیر سموم علف کش پیش رویشی بر درختان

نحوه عملکرد سموم علف کش پیش رویشی بصورتیست که می توانند مدت طولانی تری در خاک فعال بمانند. مدت زمان ماند این سموم در خاک بسته به نیمه عمر آن ها متغییر است. این نوع سموم نسبت به سموم علف کش پس رویشی مدت طولانی تری در خاک هستند و بهمین دلیل امکان جذب آن ها توسط ریشه درختان بیشتر است.

مقایسه تاثیر سم پاشی علف کش ها روی شاخ و برگ یا در خاک

مقایسه-تاثیر-سم-پاشی-علف-کش-ها-روی-شاخ-و-برگ-یا-در-خاک

مقایسه تاثیر سم پاشی علف کش ها روی شاخ و برگ یا در خاک

استفاده زیاد از علف کش های پیش رویشی برای سرکوب علف های هرز در ردیف درختان می تواند به درختان آسیب برساند. آسیب ناشی از این نوع سموم بسیار رایج است. مرکبات جوان سموم علف کش را جذب می کنند و در نتیجه آسیب شدیدی به آنها وارد می شود. علائم قابل مشاهده معمولاً در درختانی که ریشه‌هایشان علف‌کش‌های فعال خاک را جذب کرده‌اند کندتر ظاهر می‌شوند تا درختانی که در اثر تماس با اسپری آسیب می‌بینند که باعث جذب برگی یا پوست می‌شود.

نشانه های ظاهری تاثیر سموم شیمیایی علف کش بر مرکبات

تاثیر و نشانه های ظاهری آسیب سموم علف کش بر درختان مرکبات یکسان نیستند و عوامل مختلفی بر نوع آسیب ناشی از آن ها بر درختان تاثیر گذارند:

  • نوع علف کش
  • مقدار سم مصرفی و قرار گرفتن گیاه در معرض آن ها
  • سن درخت
  • مناطق در تماس با سموم

فاکتورهای تاثیر گذار عمده هستند. مرکبات جوان طبیعتا مقاومت کمتری نسبت به سموم در مقایسه با درختان بالغ از خود نشان میدهند. برخی نشانه های ظاهری سموم در مرکبات را می توانید راحت تشخیص دهید. با توجه به آن نشانه ها سریع منشا مشکل را می فهمید. اما گاهی تاثیر سموم شیمیایی علف کش بر مرکبات منجر به صدماتی می‌شوند که شبیه آسیب ناشی از آفات و بیماری‌ها هستند.

Related articles

more
کود-ماهی-را-برای-چه-گیاهانی-می-توانید-استفاده-کنید

کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید

شاید اگر قصد استفاده از کود ماهی را دارید این پرسش به ذهنتان خطور کند که اصلا کود ماهی را برای چه گیاهانی می توانید استفاده کنید؟ کود ماهی به دلیل دا...

1401 شهریور 20
علت-خشک-شدن-خرمای-مضافتی-و-راه-حل-آن

علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن

در این مقاله به علت خشک شدن خرمای مضافتی و راه حل آن می پردازیم. خرمای مضافتی شهر بم که در استان کرمان ایران واقع شده است، با نام "خرمای بم" شناخته می...

1401 شهریور 20
انواع-روش-های-از-بین-بردن-علف-های-هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز

انواع روش های از بین بردن علف های هرز خیلی به نوع علف هرزی که اطراف گیاه یا درخت شما روئیده است بستگی دارد. برای از بین بردن علف های هرز، می‌توانید به...

1401 شهریور 20
ساده-ترین-راه-های-جلوگیری-از-سرما-زدگی-درختان-و-شوری-خاک

جلوگیری از سرما زدگی درختان و شوری خاک

...

1401 شهریور 20
علت-ریزش-گل-انار-و-جلوگیری-از-آن

علت ریزش گل انار و راه جلوگیری

...

1401 شهریور 20
کود-مرغی-برای-انار

کود مرغی برای درخت انار

...

1401 شهریور 20
تاثیر-نمک-بر-درخت-انار

تاثیر نمک بر درخت انار

...

1401 شهریور 20
کود-مرغی-و-هر-آنچه-که-باید-درباره-آن-بدانید

کود مرغی | هر آنچه که باید درباره آن بدانید

...

1401 شهریور 20
جدیدترین-تکنولوژی-های-کشاورزی-تا-سال-2023

جدیدترین تکنولوژی های کشاورزی تا سال 2023

...

1401 شهریور 20
درمان-بار-ندادن-پسته-افزایش-باردهی-پسته

درمان بار ندادن پسته | افزایش باردهی پسته

...

1401 شهریور 20

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

ارسال نظر

best sellers

more